Ploštice mají pachové žlázy, kterými vylučují zapáchající sekret. Ten jim slouží jako repelent nejen proti predátorům, ale také jiným druhům brouků. Zápach za sebou i zanechávají, a proto není divu, že o jejich výskyt v domácnosti nikdo nestojí. Kněžice mají nejčastěji zelenou nebo hnědou barvu. Mají ploché tělo a na hlavě tykadla. V našich bytech nejčastěji natrefíte na kněžici rudonohou, mramorovanou nebo vroubenku americkou.

Zdroj: Youtube

Nekoušou, neškodí, ale…

Bát se téhle ploštice ale nemusíte, pro lidi ani pro domácí zvířata není nijak nebezpečná. Nekouše, neštípe, nesaje krev, nešíří nemoci a nežere ani nevrtá do dřeva. Živí se listy rostlin, pupeny a plody. Jediné, co hrozí, je potřísnění smradlavou tekutinou. Nemusíte se bát ani přemnožení, minimálně v chladných měsících ne, protože dovnitř se snaží dostat, aby přezimovala. Rozmnožovat se kněžice začnou zase až na jaře.

Kde je najdete

Tihle „brouci“ jsou dobří letci, kteří se objevují na podzim kolem obložení oken a dveří, všimnout si jich můžete i kolem výfukových ventilátorů nebo světel ve stropě. Zvláště pokud je ve vaší blízkosti nějaká zahrada nebo les.

Související články

Jak na ně, aby se nedostaly do domu

Nejprve se pokuste najít všechny možné otvory, kudy by se hmyz mohl dostat dovnitř. Zkontrolujte praskliny kolem oken, dveří, obkladů, potrubí, místa za komíny či pod dřevěnými obklady. Vše se pokuste utěsnit kvalitním silikonovým tmelem. Poškozené sítě na dveřích či oknech opravte nebo vyměňte za nové. Pesticidy jsou obecně neúčinné a odborníci je nedoporučují používat, zvláště v domácnosti.

Netoxické techniky, které fungují

Účinnou technikou, jak se jich zbavit, je vysávání suchým nebo mokrým vysavačem. Počítejte s tím, že sběrný sáček nebo kanystr budou „cítit“, ale zápach je jen dočasný. Brouky můžete chytat také do nádoby s mýdlovou vodou. Odřízněte horní část plastové nádoby, naplňte ¼ spodní části vodou a přidejte lžičku tekutého pracího prostředku nebo mýdla. Tuto past poté položte na okno nebo pod závěsy, kde mohou brouci odpočívat, a počkejte, až spadnou dolů.

Náš TIP: Vezměte sklenici a tou ploštici přiklopte, pod sklenici vsuňte tuhý papír a ploštici chytněte. Pak vysypte z okna nebo ven na dvorek.

Zdroj: vlasta.cz extension.umd.edu

Související články