Už naši předci využívali houby v lidovém léčitelství. Říká se jim medicinální a obsahují spoustu antioxidantů, minerálů, vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek. Které byste neměli v lese přehlédnout? Pojďme si je představit.
VIDEO: Medicinální houby pro zdraví. Které jsou pro nás prospěšné?
1. Čirůvka fialová
Tahle barevně velmi nápadná houba roste zejména v jehličnatých a smíšených lesích. Jde o velmi oblíbenou podzimní a chutnou houbu. Syrová je ale mírně toxická, takže ji nezapomeňte vždy tepelně dobře upravit.
Čirůvka fialová obsahuje draslík, bílkoviny, kyselinu listovou a flavonoidy. Pokud máte cukrovku nebo prediabetes, pak je pro vás tato houba doslova zázračným lékem. Má totiž hypoglykemické účinky, kdy snižuje hladinu glykémie v krvi. Kromě toho snižuje krevní tlak.
2. Václavka obecná
Václavka je další populární podzimní houba, i tu je nutné tepelně dostatečně upravit. Roste jako parazit na kořenech či pařezech. I václavka má spoustu léčivých účinků, pomáhá při trávicích potížích, dýchacích problémech a zlepšuje funkci srdce a mozku. Její konzumace působí i proti plísním a bakteriím.
3. Hadovka smrdutá
Tato houba přitahuje pozornost svým tvarem, který připomáhá penis (ostatně latinský název pro hadovku je phallus). Jedlá je v časném stadiu vývoje, kdy vypadá jako vejce. Později je nepoživatelná, navíc skutečně velmi smrdí a připomíná hnijící maso.
Mykologové ji doporučují nejen ke smažení v trojobalu, ale tahle houba pomáhá i při léčbě prostaty a zvyšuje sexuální touhu.
4. Choroš březovník
Roste na kmenech a větvích bříz a obsahuje glukany, polyfenoly, mastné kyseliny a také vitamin D. Už v době neolitu se pravděpodobně choroš používal pro léčebné účely na různé nemoci. V lidovém léčitelství se choroš používá jako protirakovinný přírodní lék, zejména v případě rakoviny žaludku.
Podle některých studií má choroš protinádorové účinky, zejména proti karcinomu mléčné žlázy. Látky obsažené v této houbě mají i protizánětlivé a antimikrobiální účinky.
5. Žampiony
Tyto houby zná asi každý. Rostou nejen v lesích, ale i u cest a na zahradách. Kromě toho, že jsou velmi chutné, jsou také zdraví prospěšné. Podle odborníků mají protialergické vlastnosti a pomáhají zabíjet nežádoucí bakterie.
Pozitivní účinky na alergie (hlavně kožní) byly prokázané u žampionu zahradního i dvouvýtrusového. V žampionech najdete vitaminy, kyselinu listovou, železo, ale také fosfor, hořčík, zinek a chrom. Právě ten může být důvodem, proč jsou žampiony vhodné i pro lidi s obezitou.
6. Ucho Jidášovo
Tuhle houbu můžete znát i pod názvem boltcovitka bezová nebo čínský smrž. Roste nejčastěji na odumřelých větvích bezu černého. Najít ji ale můžete i na jiných listnáčích. Skvělá je nejen do polévky, dá se také nasušit a využít v tradiční medicíně.
Obsahuje totiž vlákninu, esenciální aminokyseliny, antioxidanty, minerály, vitaminy a betaglukany. Naše prababičky ucho Jidášovo využívaly zejména po porodu. Vědci dále zjistili, že má houba protizánětlivé, protirakovinné účinky a dokáže snižovat hladinu cholesterolu.
Zdroj: vlasta.cz, salveo.cz, dumazahrada.cz, sever.rozhlas.cz, ireceptar.cz