Ruská pohádka z roku 1964 vypráví příběh o pracovité Nastěnce, statečném, ale samolibém Ivanovi a lásce, která si poradí se zlou macechou stejně jako s kouzlem berly mrazilky. V našich pamětích však navždy uvázly hlavně scény s Marfušou. Role hloupé a rozmazlené nány, kterou se matka snaží za každou cenu provdat, totiž přináší z pohledu diváka nespočet humorných okamžiků. Ze vzpomínek samotných herců to však vypadá, že jim při natáčení do smíchu až tak nebylo a mnohdy šlo dokonce o život. Co všechno jste o natáčení nejspíš netušili?

Zdroj: Youtube
  • Na přání režiséra měla Marfuša vypadat hůř než Nastěnka. Když se však herečka uviděla v zrcadle, rozplakala se a přemýšlela o odchodu z natáčení.
  • Natáčelo se na poloostrově Kola, který leží za polárním kruhem a teploty tam klesají hluboko pod bod mrazu. V původní lokalitě kolem Moskvy bylo totiž málo sněhu. Herci tak mrzli na kost a mnozí natáčení odstonali.
  • Louskat ořechy zuby napadlo samotnou Innu Čurikovovou. Tato scéna ve scénáři původně vůbec nebyla, ale tvůrce natolik nadchla, že ji tam zařadili.
  • Pod smrkem při čekání na dědečka Mrazíčka kousala Marfuša místo do jablka do cibule. Filmová rekvizitářka byla prý spořivá a snažila se uškudlit, kde se dalo. Své spořicí fígle pak dotáhla k dokonalosti o závěrečné svatební hostině, která se natáčela několik dní. Aby údajně jídlo vydrželo a nikdo ho během té doby nesnědl, kompletně ho postříkala benzinem.
  • Originální scénář není veršovaný. O rýmy v českém podání se postaral až překlad režiséra a scenáristy považovaného za průkopníka českého dabingu, K. M. Walló, který české znění také sám režíroval.
  • Mladinká herečka Natalja Sedych se na casting na roli Nastěnky vydala bez svolení rodičů. Účast v pohádce jí rodiče zatrhli, pomohla až intervence režiséra a přislíbený honorář.
  • Po premiéře to Nastěnka neměla jednoduché. Chodily jí tisíce obdivných dopisů a nabídky sňatku od mužů. Režisér dívce nařídil odepisovat všem, ona však odpovídala jen vězňům, kterých se bála.

Jaký osud herce potkal?

Natalja Sedych – Nastěnka

Koho jiného mohli režiséři do role Nastěnky obsadit než pohlednou herečku Natalju Sedych? Zajímavostí je, že v době natáčení jí bylo pouhých 14 let. V jednom ze svých rozhovorů přiznala, že z natáčení měla strach, protože se musela ponořit do smradlavé vody plné pijavic. Herečka se později začala věnovat baletu, ale kariéru brzy skončila, jelikož se nechtěla časově ničemu podřizovat. Vdala se a na svět přivedla syna. Manželství však nebylo šťastné, došlo na rozvod, po němž její syn zůstal s otcem. Dle dostupných informací žije sama. V současnosti pohádkovou Nastěnku před kamerami již neuvidíme, stále však působí v moskevském divadle. Letos oslavila 73. narozeniny.

Eduard Izotov – Ivan

Hlavní hrdina pohádky se narodil 11. listopadu 1936 v Bělorusku. Právě role pohledného Ivánka ho dostala až na vrchol. Svou úspěšnou kariéru si užíval až do chvíle, než ho zatkla policie a obvinila z podvodů. Za socialismu se totiž pokusil vyměnit zlato za valuty. Byl zatčen režimními policisty a následně strávil tři roky ve vězení. Po svém propuštění už nikdy nedokázal znovu naplno žít. Začal mít vážné psychické problémy, užíval antidepresiva a prodělal mozkovou mrtvici. To vše zapříčinil fakt, že ho nikdo jako bývalého vězně nechtěl zaměstnat. Zemřel v roce 2003 ve věku 66 let.

Inna Čurikova – Marfuša

Ne, princezna ne, ty jsi královna! Inna Čurikova se do srdcí televizních diváků zapsala rolí rozmazlené Marfušy. Herečka se na sebe v televizi nikdy nedokázala dívat, vždy se styděla za to, jak v pohádce ošklivě vypadala. Během svého života se však stala uznávanou herečkou a více než 20 let zastávala výsadní postavení v moskevském Státním divadle Lenkom. Dokonce se jí přezdívalo carevna jeviště. Ruská národní umělkyně Inna Čurikovová zemřela 14. ledna 2023 ve věku 79 let po dlouhé nemoci na zástavu srdce.

Alexandr Chvyjla – Mrazík

Dědeček Mrazíček, jak mu milá a sympatická Nastěnka přezdívala, se narodil 15. července 1905 a byl úspěšným sovětským hercem švédského původu. Byl členem Komunistické strany Sovětského svazu, proto se na něho významné zákazy a omezování nevztahovaly. Ve svých 41 letech získal svou největší životní roli – Mrazíka. Za svou hereckou a divadelní činnost získal Stalinovu cenu a byl jmenován národním umělcem. O jeho soukromém životě toho není moc známo. Dožil se 71 let a zemřel 17. října 1976 v Moskvě.

Georgije Milljara – Baba Jaga

Ačkoliv na první pohled vypadala jako příšerná, odporná a nesnesitelná baba, ve skutečnosti se za touto maskou skrýval pohledný mladý muž. Narodil se 7. listopadu 1903 v ruském Gelendžiku jako syn inženýra. Herec se za svůj život oženil jen jednou, a to ve svých 65 letech. Co je však největší zajímavostí, je fakt, že si celý kostým pro svou roli v pohádce Mrazík navrhoval sám. A pozor, věděli jste, že díky němu pohádka mohla vzniknout? Když se jednoho dne stala nehoda a ve sklepě prasklo vodovodní potrubní, byl to právě on, kdo vyšel ven celý promáčený a ve svých rukách držel všechny natočené role této pohádky. Tím celého Mrazíka zachránil. Zemřel 4. června roku 1993 v Moskvě.

Zdroje: Vlasta.cz, Wikipedia.orgPohadkar.cz 

Související články