Příprava pokojovek na zimu

Nejznámější rada je ubrat zálivku. Pokud moc netopíte, větší rostliny vydrží bez vody i měsíc, menší květináčky vyschnou tak za dva týdny. U rostlin, které kvetou v zimě, zalévejte jednou týdně a můžete je přihnojit. Nenechte se vyděsit, když rostliny shodí pár listů, nechybí jim voda, jenom si ulevují před zimním spánkem.

Zdroj: Youtube

Výraznější podzimní opadávání znamená, že rostlina postrádá světlo nezbytné k fotosyntéze a výživě listů. Hodně s tím umí potrápí fíkus benjamin. Světlo není snadné vychytat. Okenní parapet sice poskytuje paprsky, ale když větráte, pouštíte na pokojovky průvan, který všeobecně nemají rády. Navíc často bývá pod oknem topení, horko a sucho. Zkuste místo, kam ještě od okna dopadá dostatek světla. Občas květináčem otočte, aby se rostlina nevytahovala za světlem a nerostla jen jedním směrem.

Znakem přílišného sucha je hnědá barva, která často začíná na obvodu listů. Rostlina na pohled povadne a zelené listy, které opadávají, jsou suché jako tabák. Jestli vám každý rok nějaká přes zimu odejde, vyberte si nezničitelné, třeba klasický fíkus, tchynin jazyk, který snese i rozpálené horko u radiátoru, nebo téměř nezničitelný zamioculcas, který roste nezávisle na sezoně. Pozor, už je také chvíle zazimovat zmijovec, který nad zemí uschne celý. Dejte ho do igelitky a zavřete do skříně v chodbě. Výrazně na ni napište, co skrývá, aby vám někdo aktivně prázdný květináč se suchou hlínou nevyhodil.

Orchideje

Doma či v práci buď jdou, nebo ne. Celkově jim lépe svědčí starší budovy, nebo naopak nové moderní skleníky. Paneláky jim moc nevoní. Když už, tak na okně, kde je dost světla, ale nepraží na ně přímé slunce, a v bytech, kde si obyvatelé potrpí na zdravý vlhký vzduch a aktivně na něm pracují.

Že pocházejí z deštného pralesa, neznamená, že je máte utopit, ani když kvetou. Doma vždycky zmoknou a uschnou, tak jim to dopřávejte podobně. Roste vzdušné kořeny, dokud po nich nebudou stékat kapky. Když nalijete vodu do květináče, propustným substrátem proteče, nadbytek z misky vylejte.

Po dobu kvetení přihnojujte. Až květy odpadají, zastřihněte jen suchou část stonku, klidně obrazí znovu. Celý suchý stonek odstraňte centimetr nad půdou. Když jsou stonky po odkvetení moc dlouhé, zkraťte je, ale nechte jim vždy alespoň tři očka.

Jak nezahubit oblíbený kaktus

Říká se, že pichlavé rostliny vydrží vše. Jenže naší kolegyni Lucce se povedlo jeden dohnat téměř k smrti. Pátrala proč.

Pichláč se mnou bydlel dlouhých deset let a už mu kolem těla v misce zbývalo jen pár milimetrů místa. Vybrala jsem mu nový obří květináč. Chyba! Asi se tam bál. Přesazovat se má do květináče jen mírně většího.

Marnivě jsem vybrala keramický obal. Vypadal skvěle a hodil se mi stylem do kuchyně! Jenže v panelákovém bytě, kde si majitelé potrpí na teplíčko, z porézní hmoty rychle uniká vláha. A i když kaktus nevyžaduje bláto, najednou bylo toho sucha až moc. Zežloutl. Snad se bude lépe cítit v umělé hmotě.

Také byla pěkná hloupost nutit mu nový byt v suterénu, tedy v nízké široké misce. Ta se hodí jen pro ty rostliny, které mají kořeny rozrostlé do šířky. Když má kaktus kořen à la dědek řepu zasadil, v nízkém květináči se vám vyvrátí. Výška nového květináče by měla být minimálně stejná jako u toho starého nebo o kousek větší.

Pohořela jsem také hned po přesazení. Svou práci jsem totiž korunovala pořádnou zálivkou, jak jsem zvyklá u ostatních pokojovek. Ale vy s ní podle rad profesionálů počkejte dva týdny nebo klidně tři.

Odolají skoro všemu

Stačí jim najít příjemné místo a občas zalít. Zvládne to každý.

  1. KALATEA Má spoustu úžasných barevných variant a klidně se spokojí s tmavým koutem.
  2. TCHYNIN JAZYK Ze vzduchu lapá škodliviny a stačí ho v zimě zalít jednou za měsíc.
  3. ZAMIOCULCAS I s minimem péče s vámi bude sdílet domov desetiletí. Nesnáší jen průvan.
  4. DRACÉNA Malé palmičky se špičatými listy miluje každý. Chtějí blíž k oknu, ale ne na slunce.
  5. SCINDAPSUS Když si moc nevíte rady s dekorováním, rád sám šplhá po tyči nebo zdobí převisem.

Zdroj: časopis Vlasta speciál How to care for your houseplants in winter | Patch Plants homesandgardens.com

Související články