Parazitární infekce může postihnout lidi všech věkových kategorií, od dětí až po dospělé. Nejčastějšími parazity bývají u dospělých tenkohlavec lidský nebo tasemnice, které se do těla často dostávají konzumací nedostatečně tepelně upravených potravin.

Parazité pak mohou způsobovat různé symptomy, včetně zažívacích potíží, nevysvětlitelné ztráty hmotnosti či únavy. Mezi další příznaky patří i svědění konečníku.

Léčba infekce závisí na typu parazita

Při podezření na infekci je důležité nejprve konzultovat situaci s lékařem, který potvrdí diagnózu a doporučí vhodnou léčbu podle typu parazita. Léčba obvykle zahrnuje užívání antiparazitik na předpis. Samozřejmostí je dodržování hygieny a pečlivá úprava jídla.

Zdroj: Youtube

S léčbou pomůžou i některé potraviny

V boji s parazity může pomoci jako doplněk přírodní léčba, která by ale neměla nahradit profesionální lékařskou péči. Obecně se ale ví, že existuje několik potravin, které mohou snížit riziko infekce, nebo dokonce pomoci s eliminací parazitů v těle. Které to jsou?

1. Ananas

Ananas je doslova tropický poklad, zvláště když jde o zdravý trávicí systém a obranu proti parazitům. Ananas obsahuje bromelin, enzym, který má antiparazitické vlastnosti, a je tedy účinný při odstraňování parazitů z těla.

Kromě toho je bohatý na cytokiny, které jsou známé svými protizánětlivými účinky, obzvláště ve vztahu k tlustému střevu. Pravidelná konzumace ananasu nebo ananasové šťávy může přinést nejen osvěžení, ale zároveň podpořit obranyschopnost.

2. Dýňová semínka

Dýňová semínka jsou výjimečná nejen díky obsahu zinku, který je klíčový pro zdraví a pevnost nehtů, ale i dalším prospěšným látkám. Zinek posiluje imunitu a dokáže tlumit záněty.

Kromě zinku obsahují dýňová semínka aminokyseliny, které mají schopnost ochromit parazity a znemožnit jejich uchycení ve střevech. Tato unikátní vlastnost pomáhá tělu efektivně se zbavovat parazitů, protože tím, že nedokážou zůstat přichycení ke střevním stěnám, snadno se dostanou během trávicího procesu ven z těla.

3. Česnek

Česnek je právem považován za přírodní antibiotikum díky svým silným antibakteriálním a antiparazitickým vlastnostem. Má také příznivé účinky na imunitní systém.

Jednou z klíčových složek česneku je allicin, který se uvolňuje při drcení nebo krájení česnekových stroužků. Allicin je zodpovědný za většinu zdravotních benefitů česneku, včetně jeho schopnosti zvyšovat produkci žaludečních kyselin.

Tyto kyseliny pomáhají redukovat přítomnost nežádoucích bakterií a kvasinek ve střevech, proto je česnek také účinný v boji proti různým parazitům.

4. Zázvor

Zázvor, podobně jako česnek, přispívá k dobrému trávení a obranyschopnosti organismu. Jeho aktivní složky podporují produkci žaludeční kyseliny, která je efektivní v boji proti střevním parazitům.

Kromě toho zázvor obsahuje látky, které jsou protizánětlivé a mají antioxidační vlastnosti. Pomáhají krevnímu oběhu a jsou prospěšné při léčbě různých zažívacích problémů, jako jsou nadýmání, křeče, průjem, zácpa a nevolnost.

Zdroj: vlasta.czjakzdrave.czprostreno.cz

Související články