Věnujte pozornost svým pocitům a poslouchejte své tělo. Vysílá totiž signály o tom, co je pro vás správné. Jak poznat, že je stresu v zaměstnání až příliš?

Zdroj: Youtube

1. Vaše tělo (fyzické projevy)

Cítíte napětí ve svalech, žaludek vám plave jako na vodě, trápí vás bolesti hlavy a zachvacuje vás celková slabost? Pak byste měli zpozornět. Tyto známky jsou totiž odrazem vaší psychiky a toho, že se vám z vaší práce dělá emocionálně, mentálně i fyzicky špatně. Promluvte si se svým šéfem, manažerem nebo zástupcem a pokuste se najít řešení, které bude vyhovovat oběma stranám. Pokud za měsíc pocítíte zlepšení, možná by stálo za to zůstat. Jestliže však ke změně nedojde, je čas odejít někam, kde si vás budou vážit. Vaše zdraví je to nejcennější co máte, proto se nenechte nikým a ničím ničit.

2. Vaše srdce (emoce)

Emoce mohou v mnoha případech hodně napovědět. V první řadě se však musíte naučit rozlišit mezi tím, co si myslíte, že cítíte a vašimi skutečnými pocity. Jak na to? Pohodlně se posaďte, uvolněte se a položte si ruku na oblast srdce. Je vám teplo nebo zima? Pokud cítíte chlad, můžete být smutní, naštvaní, frustrovaní nebo nešťastní. Tyto emoce vám říkají, že ve vašem životě není něco v pořádku. Jestliže je zažíváte každý den, je třeba s tím něco udělat. Čím déle totiž budete čekat, tím to bude horší. Cítíte ze svého srdce naopak sálat teplo? Pak jste pravděpodobně šťastní, spokojení a plní naděje. Máte práci, která vás naplňuje a uspokojuje. Jste nejspíš na správné cestě.

3. Vaše hlava (mysl)

Občas trávíme příliš mnoho času starostmi o budoucnost. Někdy jsme naopak uvázli v minulosti. Žít přítomností a slyšet svůj vnitřní hlas ovšem můžeme pouze tehdy, pokud nejsme rozptylováni. Pokud nemůžete dlouhodobě spát, ať už proto, že vám dělá problémy usnout, anebo naopak se v noci budíte, zdají se vám sny spojené s prací, je to jasná známka, že váš mozek není schopen si odpočinout. A to je z dlouhodobého hlediska neúnosné. Je třeba občas si vyčistit hlavu, přijít na jiné myšlenky, protože život v dlouhodobém stresu se může psychosomaticky podepsat na fyzickém zdraví.

Na závěr je třeba si připomenout, že každý člověk má nevyčíslitelnou hodnotu a zaslouží si, aby s ním bylo zacházeno dobře. Nedovolte proto nikomu, partnerovi, rodině, kamarádce, kolegům ani zaměstnavateli, aby vám ničili život. Nemají na to právo. A vy máte zdraví jen jedno.

Zdroj: vlasta.cz | Roland Legge | YourTango

Související články