Žádáte o předčasný důchod? Musíte si uvědomit, že váš důchod bude nižší (a někdy o dost), trvale krácený (tedy ani po dosažení důchodového věku nebude váš důchod navýšen) a také že budete mít omezené možnosti pracovat. Pokud tedy chcete do předčasného důchodu jen proto, že se vám už „prostě nechce do práce“, tahle fakta byste měli mít na paměti.

Zdroj: Youtube

Jaké podmínky musíte splnit

Aby vám úřady vyhověly a přiznaly vám předčasný důchod, musíte mít potřebnou dobu pojištění, která je nyní u předčasného důchodu stejná jako u toho řádného – 35 let. Od října 2024 se ale tahle doba prodlužuje na 40 let, takže tak snadné to nebude. Druhá podmínka se týká věku.

Chcete-li žádat o předčasný důchod, do řádného starobního důchodu vám můžou chybět maximálně 3 roky. Pokud tedy máte odchod do řádného důchodu v 65 letech, dříve než v 62 letech nemůžete o předčasný důchod požádat.

Kolik si můžete vydělat?

V předčasném důchodu musíte počítat s tím, že pokud budete chtít pracovat, můžete, ale nesmíte vykonávat výdělečnou činnost, která zakládá účast na pojištění. Znamená to tedy, že můžete pracovat „jen“ na dohodu o provedení práce, s maximálním příjmem do 10 tisíc Kč za měsíc, nebo v tzv. zaměstnání malého rozsahu s příjmem, který je nižší než rozhodný příjem 4000 Kč za měsíc (to znamená příjem nejvýše 3999 Kč).

U OSVČ pak nesmí příjem z této činnosti po odpočtu výdajů přesáhnout zákonem stanovenou hranici. Pro rok 2024 je to 8794 Kč měsíčně. V případě, že by Česká správa sociálního zabezpečení zjistila, že máte zaměstnání, které zakládá účast na pojištění, předčasný starobní důchod vám zastaví.

Předčasný důchod můžete přerušit

Našli jste si zaměstnání? Můžete pobírání předčasného důchodu přerušit. Musíte to ale oznámit České správě sociálního zabezpečení. Ve chvíli, kdy dosáhnete důchodového věku, musíte o obnovení důchodu opět požádat, ČSSZ to automaticky neprovádí.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, cssz.cz