Pro duben je typické střídání teplého a chladného počasí, takže se nemůžeme divit, že nás občas překvapí. Minulé týdny nás ale počasí překvapilo dost, teploty byly totiž nadprůměrně vysoké.

Teď se však budeme muset s teplým počasím rozloučit a znovu ze skříní vytáhnout alespoň jarní bundy. Na krátké rukávy to moc nevypadá.

Zdroj: Youtube

Místo tepla ochlazení a podprůměrné teploty

Z aktuálního měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu vyplývá, že minimálně do konce dubna musíme počítat s podprůměrnými teplotami.

Přestože téměř tři měsíce v řadě, přibližně od začátku třetí lednové dekády, jsou týdenní teploty vzduchu v České republice abnormální a v některých týdnech až rekordní, tenhle stav minulý týden skončil.

Studené počasí a přeháňky až do května

Pokud jste se v minulých dnech namlsali teplého počasí, až do konce měsíce na to budete muset zapomenout. Podle meteorologů nás čeká výrazné ochlazení, kdy se teploty dostanou do podprůměrných hodnot.

Do konce dubna by se teploty neměly přehoupnout přes dvacítku, spíše počítejte s teplotami mezi 9 a 18 °C.

Teploty budou sice podprůměrné, srážky se ale naopak podle ČHMÚ v následujících dvou týdnech dostanou do nadprůměrných hodnot.

Na konci dubna se maličko oteplí, ale v horských oblastech se ještě můžou objevit sněhové přeháňky. Ke konci měsíce se můžeme těšit i na vytrvalejší deště s bouřkami. Deštníky tedy nikam neuklízejte.

Jaké bylo počasí v dubnu v minulosti?

Průměrná teplota v České republice je v tomto období 11,6 °C, nejnižší 5,8 °C byla naměřena v roce 1941, nejvyšší 15,9 °C v roce 2000.

Průměrný úhrn srážek v tomto období byl 44 mm, nejvyšší úhrn srážek 106 mm byl naměřen v roce 1965, nejnižší 11 mm pak v roce 1947. Uvidíme, jak na tom bude se srážkami letošní duben.

Zdroj: vlasta.cz, accuweather.com, chmi.cz

Související články