Leden bývá v posledních letech hodně proměnlivý. Průměrné denní teploty se pohybovaly kolem -2,8 °C. Letos by však podle předpovědi meteorologů mohl do střední Evropy proniknout arktický vzduch, který způsobí extrémní pokles teplot až na -15 °C. Jaký tedy bude leden? Dočkáme se sněhové nadílky, nebo si budeme užívat typicky jarního počasí a nadprůměrných teplot?

Zdroj: Youtube

Leden bude srážkově bohatý

Podle současné předpovědi to vypadá, že leden bude bohatý na srážky. Ať už se jedná o dešťové, či sněhové přeháňky, bude jich opravdu hodně. V první třetině měsíce se předpokládají denní teploty kolem 5 °C, zatímco ve druhé a třetí třetině měsíce se očekává ochlazení s teplotami kolem 0 °C. Sněhové vločky by se tak mohly objevit v polovině a na konci ledna.

V první lednové dekádě se očekává proměnlivé počasí s teplotami mezi 2 a 6 °C. Na začátku měsíce může dojít k velkému poklesu teplot, což zapříčiní především arktický vzduch, který se k nám dostane ze střední Evropy. Noční teploty se budou pohybovat mezi -5 a 2 °C. Počítejte s oblačnými dny, které budou tmavé a pochmurné. Slunečních paprsků si užijeme jen velmi málo.

Druhá a třetí polovina ledna nám zlepší náladu

V druhé dekádě se očekává postupné ochlazování s teplotami mezi -3 a 1 °C. Počasí bude proměnlivé s mrznoucím mrholením, mlhami, sněžením a dešťovými přeháňkami. Na horách může dojít k silnému sněžení a noční teploty klesnou až k -15 nebo -20 °C. Průměrné noční teploty v nížinách budou jen mezi -2 a -8 °C. Pokud jste tedy milovníky zimních sportů, právě druhá polovina ledna bude ideální pro výlet na hory.

Na konci ledna by se pak mělo počasí ustálit na denních teplotách mezi -2 a 2 °C. Noční teploty klesnou na -3 až -9 °C. Na přelomu ledna a února dojde k mírnému oteplení. Předpokládáme jasné dny s minimem oblačnosti a denní teploty kolem 0 °C. I sluníčka se tedy dočkáme.

A na závěr pár pranostik na leden:

  • Jak vysoko v lednu leží sníh, tak vysoko tráva poroste.
  • Leden jasný, roček krásný.
  • V lednu málo vody – mnoho vína, mnoho vody – málo vína.
  • Když není konec ledna studený, únor to dvakrát nahradí.
  • Lednový déšť z pecnu odkrajuje.
  • Lednová zima i na peci je znát.
  • Lenivého tahá mráz za nos, před pilným smeká.

Zdroje: Vlasta.cz, treking.cz, AccuWeather

Související články