Jaký tedy bude předposlední měsíc tohoto roku? Kromě toho, že nás čeká významný státní svátek a města se začnou pomalu, ale jistě halit do vánočního hávu, se musíme připravit i na to, že počasí nám konečně ukáže svou pravou podzimní sychravou tvář.

Teplý start (1.–5. listopadu)

Podle meteorologů se ještě první listopadový týden budeme těšit z nadprůměrných teplot. Teploměr bude ukazovat mezi 13 až 17 °C. Na listopad stále dobrá čísla. Zlom ale nastane v polovině měsíce.

Zima v polovině měsíce (6.–12. listopadu)

Nejvyšší čas vytáhnout čepice, šály, rukavice a teplé kabáty! Polovina listopadu totiž přinese výrazný teplotní skok. V neděli 5. listopadu bychom si měli ještě užívat teplot okolo 16 °C, ale od pondělí už dorazí pravá zima. Meteorologové očekávají, že by denní teploty měly klesnout pod 10 °C, a noční teploty dokonce dosáhnout bodu mrazu.

Druhá polovina měsíce jako na houpačce (13.–19. listopadu)

V dalších dnech by se mělo znovu začít oteplovat a denní teploty by mohly dosáhnout až 12 °C. Potrápí nás ale studený severní vítr, který s sebou přinese i menší sněhové přeháňky. Na sníh se pak mohou těšit především lidé žijící na horách a v nadmořské výšce nad 700 metrů.

Konec měsíce bude divoký (20.–30. listopadu)

V posledním listopadovém týdnu bychom se měli připravit na neustále proměnlivé počasí. Vypadá to na dny, kdy bude svítit sluníčko, ale během několika málo minut může začít pršet a na horách i sněžit. Denní teploty se budou pohybovat okolo 3 až 6 °C.

Na přelomu listopadu a prosince pak očekáváme slunečné počasí s denními teplotami okolo 2 až 4 °C. Noční teploty klesnou na -4 až 1 °C. Objevit se může námraza, řidiči se musejí připravit na otravné škrábání skel u svých aut.

Pranostiky na měsíc listopad

  1. Když krtek v listopadu ryje, budou na Vánoce létat komáři.
  2. Jaký listopad, takový březen.
  3. Studený listopad – zelený leden.
  4. Teplý říjen – studený listopad.
  5. Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy se brzo uchytí.
  6. Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá.
  7. Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.

Zdroje: Vlasta.cz ČHMÚ Meteocentrum

Související články