Březen je obvykle považován za první jarní měsíc, což potvrzují i dlouhodobé statistiky. Ten letošní by měl být dle dlouhodobých meteorologických předpovědí ve znamení průměrných až vyšších teplot, zároveň se očekává také větší množství srážek. Ve vyšších polohách tyto srážky promění ve sněžení.

Přesto může sněhová pokrývka překvapit i v níže položených oblastech. S příchodem 20. března, který označuje rovnodennost a začátek jara, se však pomalu začne projevovat typicky jarní počasí.

VIDEO: Kde vzniká předpověď počasí? Podívejte se na virtuální exkurzi.

Zdroj: Youtube

Začátek března bude divoký

V prvních deseti dnech měsíce března nás čeká proměnlivé, avšak poměrně teplé počasí, které se nebude příliš měnit od toho únorového. Denní teploty by se měly pohybovat mezi 5 °C až 10 °C, přičemž v některých dnech mohou dosáhnout až 15 °C. V brzkých ranních hodinách se však mohou ojediněle objevit mrazíky a teploty mohou klesnout až k –10 °C, v oblastech s výskytem mrazových kotlin dokonce ještě níže. Na horských územích se nadále očekávají sněhové srážky. Pokud tedy hledáte stálé počasí, začátek března to určitě nebude.

Druhá půlka přinese déšť

Během druhé březnové dekády nás čeká opět proměnlivé počasí, kdy se slunečné dny budou střídat s těmi deštivými. Upršených a ponurých dnů by mělo bohužel převažovat, sluníčko bude spíše vzácností. Denní teplotní maxima se budou dle meteorologů pohybovat mezi 5 a 10 °C.

Na konci března se začne schylovat k jaru

Teploty začnou pomalu ale jistě stoupat a s jarní rovnodenností konečně přijde typické jaro. Ke konci měsíce tak můžeme očekávat až 15 °C, na některých místech dokonce až 20 °C. Přestože bude obloha více zatažená, zimní sezóna se bude schylovat ke konci. Pokud jste tedy milovníci jara, pomalu se začnete připravovat.

Pranostiky na březen

  • Bouřka v březnu klade na dobrý rok.
  • Březen bez vody, duben bez trávy.
  • Březen hřmí – květen sněží.
  • Březen, za kamna vlezem.
  • Březnový sníh škodí polím.
  • Druhdy i v březnu hýl na nos se posadí.
  • Lépe býti od hadu uštknutu, nežli v březnu od slunce ohřitu.
  • Suchý březen, chladný máj – bude humno jako ráj.

Zdroje: vlasta.cz, treking.cz, meteocentrum

Související články