Věděli jste, že nejnižší teploty v historii České republiky byly zaznamenány právě v únoru? Rekordní nejnižší teplota -42,2 °C byla naměřena 11. února 1929 v Litvínovicích u Českých Budějovic. V posledních letech nás však v únoru příroda překvapuje nezvykle vysokými teplotami, slunečnou oblohou a pomalu kvetoucími rostlinami.

Zdroj: Youtube

A jaké počasí nám druhý měsíc tohoto roku přinese letos? Vždyť v mnoha městech začínají očekávané jarní prázdniny. Jak se zdá, podle meteorologů nebudou chybět sníh, déšť, bouřka, vítr, a dokonce ani arktické teploty.

První únorové období 1. 2. – 10. 2.

Od 1. do 10. února se předpokládají mírně nadprůměrné teploty. Ty denní se budou pohybovat mezi 0 až 6 °C, přičemž v některých dnech mohou dosáhnout až 10 °C. Noční teploty se pak očekávají nižší, v rozmezí -3 °C až -5 °C, a při jasném počasí mohou klesnout až k -10 °C. Čeká nás také období s velkou oblačností a menším množstvím slunečního svitu. Dny budou spíše tmavé, což se citlivějším osobám může odrazit i na náladě.

Druhé období 11. 2. – 20. 2.

Během druhé únorové dekády se můžeme těšit na další pozvolné oteplování. Denní teploty by se měly pohybovat v rozmezí 3 až 6 °C, v některých dnech mohou teploty atakovat až 10 °C. Noční teploty se budou pohybovat mezi 0 a -6 °C. Podle aktuální předpovědi nás čeká proměnlivé počasí, kdy slunečné dny bude střídat pochmurná, až zatažená obloha. Místy se mohou objevit dešťové přeháňky. V horských oblastech lze očekávat vyšší výskyt sněhových srážek.

Třetí období 21. 2. – 28. 2.

Konec února bude teplotně průměrný. Přestože se sem tam objeví slunečné dny, více bude těch deštivých a pochmurných. Denní teploty by se měly pohybovat v rozmezí 3 až 5 °C, noční pak okolo 0 až -4 °C. Na přelomu února a března lze očekávat i mírné sněžení. Vydatnější sněhové přeháňky očekávejte pouze na horách.

Pranostiky na únor

  • Únor bílý – pole sílí.
  • Sněhový únor – sílí úhor.
  • Únorová voda – pro pole škoda.
  • Netrkne-li únor rohem, šlehne ocasem.
  • Když v únoru mráz ostro drží, to dlouho již nepodrží.
  • Jestli únor honí mraky, staví březen sněhuláky.
  • V únoru-li vítr neburácí, jistě v dubnu krovy kácí.
  • Můžeš-li se v lednu vysléci do košile, připravuj si na únor kožich.

Zdroj: Vlasta.cz, Treking.cz, ČHMÚ

Související články