Meteorologové prozatím předpovídají proměnlivé a nejisté počasí, ale pod nulou nebude určitě. Předchozí víkend sice na horách i sněžilo, ale zdá se, že od zítřka by se mělo začít oteplovat díky proudění teplého vzduchu do střední Evropy.

VIDEO: Jste citliví na změny počasí? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Zimu vystřídá proměnlivé jarní počasí

Teploty tedy půjdou nahoru, a jak říká meteoroložka Dagmar Honsová, výhledy, které počítají srážkové a teplotní odchylky od dlouhodobého normálu na několik týdnů dopředu, ukazují, že odchylka bude na konci března, tedy o Velikonocích, kladná a letošní svátky budou opravdu připomínat svátky jara.

Rozhodně se tedy nemusíme bát počasí, které bylo v roce 2013, kdy na Velikonoce napadlo na Moravě a ve Slezsku nejvíc sněhu v nížinách za celou zimu.

Jaké teploty můžeme očekávat?

Lidová pranostika sice říká „březen, za kamna vlezem“, ale prozatím to vypadá, že za kamna lézt nebudeme muset. Děti si tak budou moci naplno užít koledování a milovníci sportu zase mohou vyrazit do přírody.

Výhledově to vypadá na teploty kolem 15 stupňů Celsia, někde bude možná i přes 20 stupňů. Sluníčko si s námi ale bude hrát na schovávanou, protože občas zaleze za mraky.

Podle předpovědí meteorologů to bude tedy typické aprílové počasí, s občasnými přeháňkami.

Pranostiky spojené s Velikonocemi

Na velikonoční období připadá spousta pranostik. K některým z nich patří následující:

  • Kolik dešťů před Velikonocemi, tolik dešťů v srpnu.
  • Je-li Zelený čtvrtek bílý, je léto teplé.
  • Co je na Zelený čtvrtek vyseto, vše se vydaří.
  • Když na Velký pátek hřmí, na poli se urodí.
  • Prší-li v noci na Bílou sobotu, bude málo třešní.
  • Prší-li na Velikonoční pondělí, přijde zkáza na žito.

Teplotní výkyvy o Velikonocích nejsou neobvyklé

Protože jsou Velikonoce pohyblivé svátky, i počasí je tedy proměnlivé. Třeba příští rok budou Velikonoce až v druhé polovině dubna, takže teploty budou zákonitě vyšší.

Nejvyšší teplota byla historicky naměřena na Velikonoce v Praze 23. dubna 1968, kdy bylo 30,9 stupně Celsia, nejnižší na stanici Desná Souš 21. března 1962, kdy se naměřilo minus 18,5 stupně, v roce 2012 na Jizerce to bylo dokonce minus 20,5! Toho se letos bát nemusíme.

Co s naším tělem dělají teplotní skoky

Prudké změny teplot jsou pořádná zátěž pro organismus. Jak říká lékař a vědecký pracovník Vikash Modi, změny počasí jsou velkou výzvou pro imunitní systém a pohybový aparát.

„Naše těla si zvyknou na určité klima, a když dojde k nečekanému teplotnímu skoku, tělo se snaží přizpůsobit. Bohužel to jde někdy obtížně, což může vyvolat řadu onemocnění.“

Náhlá změna počasí může vyvolat infekci horních cest dýchacích, krční problémy, astmatické a alergické obtíže a můžeme i nachladnout. Zvláště pozor bychom si měli dát na poranění svalů a kloubů.

„Když se náhle oteplí, lidé samozřejmě touží vyrazit ven. Ale extrémní aktivita svalům a kloubům může vadit, protože byly během chladných zimních měsíců v hibernaci a hrozí poranění. Je třeba začít pomalu,“ dodává lékař.

Zdroj: vlasta.cz, piedmont.org, meteocentrum.cz, tn.nova.cz

Související články