Věřte tomu nebo ne, existuje spousta rostlin, které můžete pěstovat přímo na své zahradě a které brání komárům v invazi.
Mnohé z nich uvolňují výrazné vůně nebo obsahují oleje, které komárům vadí. Můžete je pěstovat přímo v zemi nebo v nádobách, umístit byste je ale měli blízko vchodů a míst k sezení.
VIDEO: Podívejte se na zázračný recept proti hmyzu, který doporučuje Jan Tuna.
Kočičí máta (šanta kočičí)
Kočky ji milují, komáři nenávidí. Tato hluchavkovitá trvalka, známá také jako kočičí máta, obsahuje chemickou látku, která působí jako přírodní repelent proti hmyzu. Má čtvercový stonek, šedozelené listy s malými bílými květy s fialovou tečkou uprostřed. K výsadbě je vhodná hlinitá, písčitá a dobře propustná půda. A slunce.
Citronela (citronová tráva)
Citronela jedna z nejznámějších rostlin odpuzujících komáry, produkuje silnou citrusovou vůni, kterou komáři nemají rádi. Je to stejná vůně, která se používá do venkovních repelentních svíček, abyste hmyz udrželi na uzdě. Lze ji pěstovat v zahradě nebo v květináči. Potřebuje slunce a dobře odvodněnou půdu.
Levandule
Levandule je nenáročná na údržbu, odolná vůči suchu a milují ji stovky zahrádkářů. Nejen že se snadno pěstuje, ale produkuje také olej, který je vysoce účinný jako repelent proti komárům.
„Bude se jí dařit i v suchých letních vedrech,“ říká Linda Vater, odbornice na rostliny ze Southern Living Plant Collection. „Vůně odpuzuje komáry, zatímco fialové květy přitahují opylovače.“
Máta
Máta peprná má osvěžující silnou vůni, kterou si lidé užívají, ale komáři nikoli. Rostlina se rychle šíří, takže stačí jedna a poskytne dostatečnou kontrolu nad komáry. Nejlepší je pěstovat levanduli v nádobách, dopřejte jí částečný stín, až plné slunce.
Bazalka
Další bylinkou s pronikavým pachem, který komárům vadí, je bazalka. Pro výraznější efekt použijte bazalku skořicovou, která se vyznačuje velkými listy a krásnými fialovými květy. Ty kvetou zhruba od června do září.
Tento druh bazalky má nasládlejší chuť a typické pomerančovo-skořicové aroma. Listy bazalky můžete rozdrtit, aby se uvolnila vůně, nebo z nich vytvořit repelentní sprej.
Měsíček
Existují různé druhy měsíčků, možná znáte hlavně měsíček lékařský. Měsíčky se běžně pěstují na zahradě nejen pro krásu, ale také jako odpuzovače hmyzu a jiných škůdců. Podle odborníků je nejúčinnější odrůdou aksamitník rozkladitý, který je nenáročný na pěstování, bohatě kvete po celý rok a účinně odpuzuje komáry. Hodí se i do skleníků, kde vymýtí škůdce zeleniny.
Šalvěj
Odolná trvalka kvetoucí na jaře, šalvěj lékařská, je další aromatická bylina, která skvěle odpuzuje komáry. Tato trvalka se snadno pěstuje, lze ji zasadit také vedle zeleniny, které hrozí napadení různými škůdci. Vadí nejen komárům, ale i vosám. Potřebuje dostatek slunce a hlinitou půdu.
Česnek
Mnoho druhů česneku začíná kvést na jaře, ještě před sezonou komárů. Cibule, česnek, pórek a šalotka, známé pro svou štiplavou vůni, patří do rodiny allium. „Kultivary allium lze vysazovat za sebou, abyste zajistili, že budou stále kvést, a komáři tak nedostanou šanci,“ říká Peggy Anne Montgomery, zahradnice pro Flowerbulbs.com. „Snadno se pěstují a vyžadují minimální péči.“
Zdroj: vlasta.cz, marthastewart.com, denik.cz, webmd.com