Jezdit s propadlým řidičským průkazem není nic neobvyklého. Málokdo má v chytrém telefonu nastavené datum, kdy by měl o výměnu požádat. Ročně si podle Ministerstva dopravy musí vyměňovat řidičský průkaz půl až tři čtvrtě milionů lidí. Výměna přitom není vůbec složitá.

Zdroj: Youtube

Platnost řidičáku a pokuty

Řidičské průkazy na motorky a osobní automobily, tedy skupiny B, B1, AM, A1, A2 a A, ale i na traktory, mají platnost 10 let. Jízda s propadlým řidičákem je považovaná za dopravní přestupek a můžete dostat pokutu do 2000 Kč, ve správním řízení 2500 Kč. O body ale nepřijdete.

Jak požádat o výměnu

Pokud potřebujete vyměnit řidičský průkaz, můžete to udělat postaru, tedy zajít na obecní úřad s rozšířenou působností. Aby to bylo zdarma, musíte to udělat minimálně 90 dnů před koncem platnosti. Místo návštěvy úřadu můžete ale nově požádat o výměnu taky přes internet na Portálu občana, kde vyplníte ePodání a pošlete žádost elektronicky.

Elektronická výměna je snadnější

Do nové funkce ePodání se můžete přihlásit pomocí eObčanky, mobilního klíče eGovernmentu, datové schránky nebo přes bankovní identitu. Když se dostanete do Portálu, uvidíte formulář, který je už předvyplněný z centrálního registru řidičů. Podmínkou odeslání je mít aktivní datovou schránku fyzické osoby. Datovou schránku si můžete zřídit online přímo v Portálu občana. Pokud neodpovídá fotografie na řidičáku vaší současné podobě, musíte si požádat o nový průkaz osobně na úřadě.

Jak dlouho se na nový řidičák čeká

Jakmile podáte žádost, začíná běžet zákonná lhůta 20 dnů. Pokud jste si vzpomněli včas, pak vás nic nehoní a klidně si můžete počkat. V případě, že spěcháte, musíte si připlatit 700 Kč a dostanete ho za pět dnů. Vyzvednout si ho musíte sami, nikomu jinému ho úřady nevydají (případně s plnou mocí). Pokud žádáte o výměnu řidičáku z důvodu změny osobních údajů, pak zaplatíte 200 Kč.

Informace, kdy je průkaz hotový

V případě elektronického podání si můžete nastavit způsob, jakým chcete, aby vás úřady informovaly, že už máte řidičský průkaz hotový. Může to být upozornění formou SMS nebo e-mailem. Do 20 dnů vám přijde zpráva, že je řidičák připravený k vyzvednutí.

Povinnost řídit s řidičákem

V současnosti platí, že pokud řídíte a zapomněli jste si řidičák doma, policie vám většinou na místě udělí blokovou pokutu 200 Kč. Od ledna 2024 však začne platit novinka, kdy s sebou jako řidič nemusíte řidičský průkaz mít. Postačí občanský průkaz, podle kterého případně policejní hlídka ověří, zda máte oprávnění řídit. Přesto ale doporučujeme, abyste ho s sebou vozili i nadále.

Zdroj: vlasta.cz mvcr.cz

Související články