Víte, jak šatník vytřídit a jak si jej uspořádat tak, aby byl praktický a přizpůsobený i případným váhovým výkyvům, sezónním proměnám i změně vkusu?

Zdroj: Youtube

Průběžné třídění je základ

Prvním krokem k uspořádání šatníku je důkladné vytřídění oblečení. Vyndejte všechno oblečení ze skříně a rozprostřete ho třeba na postel, stůl a židle. Pak ho rozdělte do několika kategorií: často používané kousky, zanedbané a ty, které potřebují opravu, sezonní oblečení a kousky, které už nepotřebujete. Vyřaďte oblečení, které jste nepoužili déle než dva roky, a dejte přednost kvalitním kouskům před těmi, které jsou poškozené nebo zastaralé.

„Svým klientkám vždy doporučuji, aby nerozdělovaly šatník podle barev. Je to sice hezké, ale při výběru outfitu nepraktické. Potřebujete u sebe mít kategorie (bundy, saka, kalhoty) a ne barvy. Ramínka musí vždy mířit stejným směrem - díky tomu se oblečení lépe vyndává a ukládá zpátky a tolik se v šatníku nepomačká,” říká stylistka Gabriela Zim.

Vyzvěte sami sebe a naskočte na vlnu udržitelnosti

Podle studie z roku 2022 “Vytváření prostoru v šatníku: Udržitelný potenciál módních výzev inspirovaných minimalistickým stylem”, který zkoumal 20 účastníků módních výzev, hraje klíčovou roli při třídění šatníků také udržitelnost a minimalismus. Možná nejznámější minimalistickou módní výzvou je “Project 333”, který v roce 2010 vytvořila blogerka Courtney Carver. Projekt vyzývá účastníky, aby se oblékali pouze do nejvýše 33 kusů oblečení (bez spodního prádla, oděvů na doma a nočního prádla) po dobu tří měsíců. Podle této výzvy je zapotřebí zbývající oblečení vložit do krabice a uložit mimo zorné pole. Zbývajících 33 kusů má sloužit jako kapslová garderóba.

Teď je na řadě organizace

Všechny kousky oblečení, které prošly výběrovým sítem, začněte organizovat přímo v šatníku. Můžete je uspořádat podle typu, barvy nebo sezony, to je jen na vás. Použijte vhodná ramínka, věšáky, zásuvky, úložné krabice a organizéry, aby byl váš šatník přehledný, a vy jste věděla, kam pro co sáhnout i za šera. Pokud třídíte oblečení sezonně, je možné nepoužívané kousky uložit do vakuovacích pytlů a dát je někam na dno skříně nebo třeba pod postel.

Sázka na kvalitu

Kvalitní oblečení se striktně nerovná značkovému, ale často to tak bývá. Je vyrobené z odolných materiálů a pečlivě zpracované. Kvalitu často poznáte podle stavu podšívky. Zkontrolujte švy, knoflíky, zipy a další detaily. Kvalitní kousky by vám také měly skvěle padnout a odolat častému nošení a praní. Investice do kvalitních kousků se vyplatí a váš šatník bude splňovat přísné požadavky na udržitelnost. Takový trvanlivý šatník bude vypadat dobře i po několika letech. Dívejte se proto po materiálech jako je bavlna, vlna, kašmír či kvalitní kůže.

Pilíře šatníku

Každý to má v určité fázi života jinak. Ale jedny super tmavé džíny s rovnými nohavicemi, černé a tělové sáčko, koženou bundu a případně malé černé by neměly v žádném šatníku chybět. Stejně jako bílé tenisky a lodičky. Kvalitní oblečení ocení i maminky na mateřské dovolené. Důležitá je třeba bunda, ve které budou moci nosit díky vhodnému střihu i dítě. „Perfektní jsou bundy ze 100% organické bavlny, pohodlné a efektní zároveň. Pro maminky jsou vhodné ty speciálně upravené, jejichž přední panely jsou střiženy tak, aby se do nich vešel jejich drobeček a zároveň poskytly komfort i mamince,” říká Jaroslava Šnejdarová z e-shopu Wo-mum. Mezi další univerzální kousky patří šaty nebo sukně s pružným pasem, volnější střihy a oblečení vyrobené z elastických materiálů. Tyto kousky se budou lépe přizpůsobovat vaší aktuální postavě a budou vám sedět i při různých váhových obdobích.

Čistá hlava!

Protřídění šatníku vám může pomoci „uklidit si“ i v hlavě. Když máte ve svém šatníku méně kousků, ranní výběr outfitu vám nezabere tolik času a tím pádem nebudete v časovém presu. Existuje tzv. teorie Schwartzova paradoxu volby, která tvrdí, že příliš mnoho možností volby pro spotřebitele může být přehlcující a mít negativní vliv na jeho psychickou pohodu. Proto vám takové vytřídění šatníku může pomoci eliminovat tento stresový výběr. Možností, ze kterých volíte, je totiž tak málo, že není čas na nerozhodnost.

Zdroj: Vlasta.cz Wo-mum Project 333 Pickey.cz

Související články