Prvomájové oslavy se v mnoha zemích konají především na počest jara. A každá země má trošku jiné tradice, i když některé se podobají těm českým. Zvláště ty, které jsou spojeny s láskou. Jaké jsou nejznámější české májové zvyky?

Zdroj: Youtube

Stavění májek

Večer před prvním májem se na různých místech v obcích stavěly májky, které symbolizovaly především jaro. Jak to kdysi probíhalo a v řadě míst stále probíhá?

Chlapci si pár dnů před prvním májem vybrali vysoký a zdravý strom, který pokáceli (obvykle šlo o břízu). Pak osekali spodní větve a kůru tak, aby zůstal jen vršek.

Ten pak dívky ozdobily velkým věncem z chvojí, ale taky různými pentlemi a vyfouknutými vajíčky. Strom se po ozdobení vztyčil do předem připravené jámy. Ten pak na čarodějnice museli vybraní chlapci hlídat, aby ho někdo ze sousední vesnice nepokácel, nebo dokonce neukradl.

A pokud měl nějaký chlapec vyhlédnutou dívku, postavil před jejím domem menší májku, aby tím dal najevo, že k ní něco cítí.

Chodníčky lásky a malování srdcí

S prvomájovými oslavami lásky jsou spojeny i další tradice, například vysypávání cestiček pískem mezi domy zamilovaných. K vysypávání se používalo i vápno, piliny nebo kukuřičné šustí.

Kromě toho si zamilovaní malovali srdce na vrata nebo si psali nad ránem prvního května různé zamilované nápisy na silnici přímo před dům.

Dnes už se chodníčky moc nevysypávají, auta by je rozjezdila. Ale ty nápisy nejsou až tak špatný nápad, zvláště když je nějaký mladý muž stydlivý.

Tanec u májky

Na prvního máje už od rána chodili po vesnici mladí hudebníci a muzikou se snažili všechny obyvatele probudit, hlavně dívky. Takhle celá skupina obcházela celou vesnici, dokud nebyly všechny dívky vzhůru.

Mladí lidé pak tancovali před domy či před májkou. Někde se pro změnu pořádaly závody, kdo vyšplhá nejrychleji na májku.

Líbání pod rozkvetlou třešní

Kdo by neznal tenhle krásný romantický zvyk. Podle etnografů je líbání pod rozkvetlým stromem poměrně nový zvyk, ze začátku 20. století. Pravděpodobně vznikl ve městech a opravdu v tom zřejmě sehrál svou roli Karel Hynek Mácha a pražský Petřín.

Ovšem polibek pod rozkvetlým stromem byl známý už v pohanské době, kdy byl spojen s přírodou. Tenkrát měl líbajícím se přinést štěstí, lásku a především plodnost.

Jiní tvrdí, že souvisí s májkou, proto se dodnes líbají páry i pod břízou, protože májky bývaly hlavně z bříz. A co je smyslem tohoto zvyku? Dívka musí být políbená pod rozkvetlým stromem, jinak by do roka uschla.

Jestli vás tedy partner políbí pod třešní, jabloní nebo jiným stromem, je to úplně jedno. Hlavní je, že neuschnete.

Svatba v máji, do roka máry

A tuhle májovou pověru znáte? Zní to trošku nesmyslně, že by měla svatba v květnu přinášet smůlu, když je máj považovaný za měsíc lásky. Ovšem dříve tahle striktně dodržovaná pověra měla své rozumové jádro.

Když se totiž lidé vzali v květnu, obvykle žena velmi brzo otěhotněla a v létě, kdy vrcholily práce na poli, mohla snadno potratit, protože byla v prvním trimestru.

Pokud nepotratila, hrozilo ale, že miminko počaté v květnu se narodí v zimě, a to také nebyla v tehdejší době žádná výhra. Ani dnes ale téhle pověře tak docela neodzvonilo, když zavoláte na úřad a budete se ptát na termín svatby, květnové bývají poloprázdné.

A jaké májové zvyky mají v jiných zemích?

Němci mají podobný zvyk jako my Češi. I tam zamilovaní mladí muži malují srdce či svoje iniciály před dům té, po níž touží. V Bulharsku se na prvního máje zapalují ohně a dělá se hluk, v USA se vyrábějí májové košíčky se sladkostmi nebo květinami, které dárci nechají za dveřmi na prahu domu a po zazvonění utečou.

V Anglii se na prvního máje tančí kolem májky a volí se královna máje. Ve Francii se 1. května rozdávají konvalinky, které mají symbolizovat jaro.

Zdroj: vlasta.cz, Český rok, lidové tradice a zvyky, Pavlína Pitrová, kudyznudy.cz, living.iprima.cz

Související články