Řešíme to, my majitelé domácích mazlíčků, každý rok. Jet na dovolenou tam, kam můžou zvířata, nebo je nechat doma? A kdo je pohlídá? Co dělat, když potřebujete na chvíli opustit svého zvířecího miláčka?
Domácí mazlíčci bývají považováni za členy rodiny a jako s takovými je s nimi i zacházeno. Jejich majitelé, páníčci, dělají vše pro to, aby se v rodině i zvířátko cítilo pohodlně a bezpečně.
Nesvěří péči o něj jen tak někomu, ideální je, pokud mají milovníka zvířat ve svém okolí. Já takto hlídám kamarádům želvy, kamarádka hlídala pejska sousedům a skoro jej nechtěla vrátit, jak si mazlíčka zamilovala.
Ano, mazlíček je totiž nejen velká radost, ale do jisté míry i omezení. Musíte mu přizpůsobit režim, a když pak přijde čas dovolených, zvážit, jak se čtyřnohým parťákem naložit.
Psi 80 procent, kočky 20
Petr Šigut, ředitel Hlídačky.cz & Hlídačky.sk, říká, že zájem o hlídání je asi v následujícím poměru: 80 % psi, 19 % kočky a 1 % ostatní zvířata. „Největší zájem je určitě přes letní prázdniny, kdy lidé jezdí na dovolenou. Délka se pak liší podle délky dovolené, někdy jde o dny či týdny, ale máme i rezervace, které jsou na dva měsíce,“ vypočítává.
V databázi najdete v současnosti aktivních 7224 hlídaček pro mazlíčky po celé ČR a průměrná cena hlídání za den je 614 Kč. Co zájemce o hlídání mazlíčka nejčastěji zajímá? „Ověření hlídaček a pak pojištění rezervací,“ říká Šigut. A velkou přidanou hodnotou je, když hlídačka pravidelně posílá fotografie, což nabízí 91 % z databáze.
Dovolená bez zvířat
Míša má skvělé sousedy a na ty se mohla v případě hlídání jejich kočky Růženy vždy spolehnout. „Kočka byla napůl venkovní, takže ji v létě ráno pouštěli ven a večer domů, v zimě jen na chvíli se proběhnout,“ vzpomíná.
Katka je majitelkou dvouletého psa. „Příchodem pejska do naší domácnosti se změnila spousta věcí. Každodenní venčení čtyřikrát denně, starost, aby byl dobře vychovaný, doma nic nezničil… Pokud vybíráme dovolenou, snažíme se o to, aby pejsek mohl jet s námi. Samozřejmě to v 99 % případů znamená vyšší cenu za ubytování,“ vysvětluje.
Největší úskalí představují dovolené a víkendy na místech, kde nejsou mazlíčci vítáni, nebo aktivity (lyže, kola atd.) neumožňují vzít si pejska s sebou. Výhrou v takové situaci bývají např. prarodiče v blízkosti. Ale ne každý má tyto podmínky. A to je právě případ Katčiny rodiny.
„Kamarády nechceme obtěžovat, tak jsme šli cestou psích hotelů na doporučení. Díky tomu jsme našli místo, kde si to náš pejsek užívá a je šťastný. Odvrácenou stranou psího hotelu je jeho cena. Pokud se jedná o víkend, tak to zásadní položku do rozpočtu domácnosti nepředstavuje, ale pokud se bavíme o týdenní a delší dovolené, tak už je cena za ubytování mazlíčka znát,“ popisuje jednu z alternativ.
Našla totiž další možnost, a to skupinu na sociálních sítích, jmenuje se Kamarádské hlídání pejsků. „Tam jsme se seznámili s mladým párem, který nám už několikrát hlídal. A to je výhra v loterii,“ jásá.
V rukou profesionálů
„Hlídání mazlíčků z pohledu provozovatele je práce krásná, zároveň však velmi zodpovědná a náročná. Každý pes je jiný, má jiné návyky a také nároky, i očekávání majitelů jsou velmi odlišná.
Myšlenka na tuto činnost se u nás zrodila ve chvíli, kdy jsme sami hledali, komu a kam v případě služebních cest nebo třeba nemoci psa svěřit, a odpovídající kvalitu služeb v různých zařízeních jsme napočítali na prstech jedné ruky,“ popisuje Michaela z HafBezObav.
Kdo nejčastěji takových služeb využívá? Podle Michaely jsou to majitelé psů v době dovolených, služebních cest, ale i v době, kdy je čeká delší pobyt v nemocnici, lázně a „poslední dobou se nám stává, že nám své psy svěřují na wellness pobyt“. A pro vzájemný vztah mezi majitelem a psem je takové krátkodobé odloučení prospěšné.
O tom, že to hezky funguje, svědčí fakt, že se klienti s poptávkou hlídání opakovaně vracejí, a dokonce si zamlouvají termíny v nevídaném předstihu.
„Termíny máme obsazeny na několik měsíců dopředu a období školních prázdnin je obsazeno někdy i na dvě sezony předem. V průměru se dá říct, že obvyklá doba hlídání je jeden týden. Ale měli jsme psy například i na měsíc. Někdy se naopak jedná jen o jednodenní hlídání,“ objasňuje Michaela.
Psí a kočičí hotely
Psí hotely:
https://hafbezobav.eu/hotel/; https://www.psi-hotel-roudnice.cz/; http://www.psi-hotel-safira.cz/; https://www.mastibe-hotel.cz/
Kočičí hotely:
https://www.hotelbibi.cz/; https://www.hotelprokockymiacis.cz/; https://www.holidaycat.cz/
Co v HafBezObav pejsi zažívají? „Psi mají k dispozici velký areál pro dostatečné vyběhání, chodíme s nimi na dlouhé terénní procházky. V případě zájmu majitelů se účastní i výcvikových lekcí. Pracujeme s hlavolamy pro psy, a pokud snášenlivost psů dovolí, mají prostor pro společné hry a vzájemnou komunikaci. Paralelně však dbáme na dostatečný individuální odpočinek,“ vyjmenovává Míša.
Někteří majitelé se bojí, zda pes zvládne být sám nebo jak bude reagovat na jiné, cizí psy. Ale Míša vysvětluje, že obavy jsou často i na jejich straně.
„Bohužel nám majitelé ne vždy sdělí všechny potřebné informace, jako je třeba snášenlivost se psy, lidmi, jinými zvířaty, zda pes snese manipulaci a podobně.
A to i přesto, že se před pobytem na toto podrobně ptáme. Nemusejí se bát nám říct úplně vše, pro nás jsou tyto informace velmi důležité,“ zakončuje.
Hotel pro všechny kočičí dámy
Miriam Taitlová je majitelkou hotelu pro kočky Bibi, kde ubytovávají kočičky po celý rok. Největší zájem je pak vždy o všech prázdninách a prodloužených víkendech a stále stoupá.
„Všichni páníčci chtějí pro své miláčky to nejlepší po dobu, kdy nebudou spolu. Jsou to pro ně členové rodiny, jako děti. Sama mám doma 6 kočičích dětí. Někteří páníčci se chtějí předem osobně přijet podívat, což i nabízíme a doporučujeme. Někdo zatelefonuje a zeptá se na vše, co ho zajímá, popř. komunikujeme e-mailem.
Zákazníci, kteří k nám přicházejí poprvé a našli si nás sami, se zajímají, jestli mohou kočičkám něco přinést z domova, například pelíšek, hračky, krmení, jestli se kočky mohou mimo box proběhnout a pohrát si. Což je u nás v hotelu samozřejmost,“ vysvětluje Miriam. Klienti dají ale hodně na doporučení známých nebo recenze na internetu a na stránkách hotelu.
„Ubytování v hotelu je pro zdravé zvíře, bez známek respiračního onemocnění, bez parazitů a očkované,“ říká Miriam Taitlová. Kocouři pak musejí být od 10. měsíce kastrovaní.
K dispozici mají prostorné boxy se škrabadlem, krytým WC a poličkou. Ráno a vpodvečer jsou pak kočky pouštěny do společného prostoru, kde mají k dispozici škrabadla vysoká až do stropu, spoustu různých druhů hraček, mají výhled do zahrady ze zasíťovaných oken, kde mohou pozorovat ptáky.
Při hře jsou vždy pod dohledem a kdo chce pomazlit, je mu to dopřáno. Ke každé kočce mají v hotelu individuální přístup, a to i co se jídla týče. I z tohoto hotelu dostávají majitelé zprávy a fotografie, jak se jejich mazlíčkovi daří.
Jak mazlíka připravit?
Tak jako chystáte na dovolenou sebe, nachystejte i svého psa, radí odborníci. Martin Pučálka, specialista na výživu a krmivo pro zvířata z firmy Krmiva Pučálka, přidává několik tipů, co všechno je dobré předem zařídit, aby se váš mazlíček cítil mimo domov v bezpečí.
„Ač se bude stýskat vám i zvířátku, postarejte se, aby bylo hlídání co nejmenším stresem. Nejpříjemnější možností bývá svěřit vašeho psa či kočku do péče těm, které znáte a kterým věříte. V hotelu pro zvířata aktivní mazlíčci ocení společnost ostatních zvířat, petsitter se zase postará u vás doma ve známém prostředí.
Nezapomeňte sdělit o mazlíkovi vše podstatné, sbalte mu oblíbené pamlsky i pelíšek. Zkontrolujte jeho zdravotní stav a předejte na hlídání i kontakt, kam se obrátit v případě problému,“ radí Pučálka.
S pejskem do hotelu
Už dávno neplatí, že ubytovací zařízení (hotely, apartmány či chalupy) nejsou zvířatům otevřená. Jejich provozovatelé si naopak uvědomují, jak silnou a zajímavou cílovou skupinou majitelé psů jsou, a rádi jim vyjdou vstříc.
Z vlastní zkušenosti vím, že si občas připočítají menší částku navíc za závěrečný úklid, ale problém to nebývá. Pokud tedy nechcete mazlíčka na hlídání z jakéhokoli důvodu svěřit, na dovolenou můžete jet společně.
Třeba do dog-friendly hotelu Interhotel Montana ve Špindlerově Mlýně. „Jsme sami majiteli psů a také s nimi cestujeme. Vzhledem k velikosti plemene je prakticky nemožné se v některých hotelech ubytovat. Se svými psy trávíme aktivně spoustu času a uvědomili jsme si, že právě těmto lidem, kteří stejně jako my považují svého psa za člena rodiny, chceme vyjít vstříc,“ vysvětluje Ludmila Spanilá, ředitelka hotelu.
Pejsek dostane na pokoj pelíšek i misky, v hotelu jsou vyčleněny i zóny, kde můžou jíst společně s páníčky. V blízkosti hotelu jsou pak umístěny odpadkové koše určené pro „pejskaře“.
Zdroj: vlasta.cz, časopis Vlasta, psi-hotel-roudnice.cz, hotelbibi.cz