Snem každého zahrádkáře a pěstitele je sklízet kbelík za kbelíkem plné na slunci dozrálých rajčat. Pěstovat je ale není jen o tom, že „hodíte“ semínka do země.

Zkušení zahradníci vědí, že pokud chcete být při pěstování těchto červených plodů úspěšní, kromě řady jiných věcí je nutné taky myslet na to, že existují rostliny, z nichž vaše rajčata nebudou nadšená. Které byste měli vysadit daleko od nich?

Zdroj: Youtube

Brambory

Rajčata a brambory patří do rodiny lilkovitých. To znamená, že mají podobné nároky na pěstování. Sdílejí ale taky náchylnost ke stejným chorobám, z nichž některé se šíří půdou.

Chcete-li tedy zvýšit šance na úspěch s rajčaty (a bramborami), sázejte je odděleně. Máte-li malou zahrádku, zvažte, zda mezi řádky nevysadíte nějakou „vyrovnávací“ rostlinu, která bude fungovat jako ochrana, například měsíček nebo lichořeřišnici.

Lilek

Rajčata nemají ráda, když je jejich sousedem další z lilkovitých rostlin – lilek. Lilek je sice super společník k dušenému masu nebo na gril, ale na zahradě se držte toho, aby byl od rajčat co nejdál.

Je to proto, že lilek je velice náchylný k rané plísni. Tohle houbové onemocnění způsobuje kruhové skvrny na listech a stoncích a nakonec rostlinu zničí. A určitě nechcete, aby se přeneslo na rajčata.

Pokud se objeví plíseň, okamžitě zničte všechny infikované rostliny. Spory plísní totiž vítr snadno rozfouká a rychle se šíří. Dobrou „přírodní clonou“ jsou pro rajčata fazolové lusky.

Kukuřice

K rajčatům se nehodí ani kukuřice. Jejich těsná blízkost může vytvořit aktivní útočiště pro zavíječe kukuřičného. Kromě kukuřice napadá tento škůdce i plody papriky a další plodovou zeleninu, tedy i rajče. Pokud tedy vysadíte kukuřici v blízkosti rajčat, můžete si do zahrady pozvat více škůdců, než jste zamýšleli. A zbavit se jich může být velký problém.

Zelí a košťálová zelenina

Těšíte-li se na úrodu rajčat i zelí, pak se úroda může velmi výrazně snížit na obou stranách, jestliže je vysadíte vedle sebe. Jednoduše proto, že si navzájem konkurují, pokud jde o stejné živiny.

Možná vás to překvapuje, protože zelí má mělké kořeny, zatímco rajčata mohou mít kořeny velmi hluboko pod povrchem půdy. Zdálo by se tedy, že rajčata vyjdou z téhle bitvy o živiny jako vítěz, ale je to nakonec zelí, které vyhraje.

Co se stane, když přesto vysadíte zelí vedle rajčat? Rajčata mohou sice krásně obrůst listy, ale nikdy se nevytvoří žádný květ – tedy žádné rajče.

Kopr

Kopr je zelený a voňavý, nemá příliš mnoho vlastních škůdců. Vlastně by se zdálo, že klidně může sousedit s rajčaty. Když ale kopr dozrává, ze svého kořenového systému začne vylučovat chemikálie, které výrazně zpomalují růst rajčat, zejména když začínají kvést.

Kopr ale může bez obav sousedit s okurkami, cibulí, bazalkou či hlávkovým salátem. Najít způsob, proč ho na zahradě pěstovat, má smysl. Přitahuje totiž spoustu užitečného hmyzu.

Vlašský ořech

Pokud se rozhodnete zasadit rajčata poblíž vlašského ořechu, může to negativně ovlivnit vaši úrodu. Ořešáky uvolňují v půdě chemikálie, které brzdí růst okolních rostlin.

Rajčata mohou nějakou dobu úspěšně růst v blízkosti ořešáku, ale jak strom roste, rostou i jeho kořeny a nakonec se dostanou i do okolní půdy zahrady. Nepotrvá pak dlouho a choroba se projeví na plodech rajčete, později na celé rostlině.

A co rajčatům nevadí?

Naopak k rajčatům se skvěle hodí měsíček, pampeliška, jetel, cínie. Ze zeleniny pak hlávkový salát, pažitka, bazalka a chřest.  

Zdroj: vlasta.cz, ruralsprout.com, southernliving.com

Související články