Lajka

Pravděpodobně nejslavnějším ruským psem je Lajka, kterou Sověti v roce 1957 vyslali na oběžnou dráhu na palubě družice Sputnik 2. Šlo o potulnou moskevskou fenu, která absolvovala výcvik společně s dalšími dvěma psy. Nakonec byla k letu vybrána právě Lajka, která na palubě uhynula na následky přehřátí. Její stopa v historii vesmírného bádání je ovšem nezměrná.

Zdroj: Youtube

Fala

Černý skotský teriér jménem Fala se proslavil jako mazlíček amerického prezidenta Franklina Delano Roosevelta, který funkci prezidenta zastával mezi lety 1933 až 1945. Prezident ho obhajoval ve svém projevu v roce 1944, protože zlí jazykové tvrdili, že péče o něj stojí daňové poplatníky nemalé peníze. Jde o jediného psa, který má vedle sochy svého pána i svou vlastní.

Balto

Sibiřský husky Balto se proslavil záchranou vesnice. V roce 1925 totiž mezi eskymáckým obyvatelstvem na Aljašce vypukla epidemie záškrtu. Početná skupina psů a lidí vyrazila pro vakcínu a byl to právě Balto, který se dokázal vyhnout nezamrzlému úseku řeky a vakcínu doručit na správné místo. Díky tomu se stal americkým národním hrdinou, a dokonce má svou bronzovou sochu v Central Parku. U jejího odhalení v roce 1925 nechyběl ani on sám.

Rex

Deset sérií Komisaře Rexe se vysílalo mezi lety 1994 až 2004. V roli Rexe se vystřídalo hned několik německých ovčáků. Prvním z nich byl pes jménem Reginald von Ravenhorst, který ovšem při natáčení odmítal slyšet na jméno Rex, a tak ho herci oslovovali Reginalde a následně byl potřeba zásah zvukových techniků. Do psího důchodu odešel na konci páté série, ale i potom občas zavítal na natáčení, aby se podíval, jak se daří jeho nástupci.

Bobi

Hlídač dobytka a představitel rasy Rafeiro do Alentejo jménem Bobi se proslavil až tak, že byl loni v únoru zapsán do Guinnessovy knihy rekordů. Byl prohlášen za nejstaršího psa na světě. Zatímco ostatní psi jeho rasy se obvykle dožívají mezi 12 až 14 lety, Bobi zvládl oslavit dokonce jedenatřicáté narozeniny. Loni v říjnu bohužel v Portugalsku, odkud pocházel, zemřel.

Tuna

Pes jménem Tuna je křížencem čivavy a jezevčíka, který se proslavil po celém světě díky výraznému předkusu. Třináctiletý psík pochází z Ameriky a jeho majitelka mu pomohla rozjet slušnou internetovou kariéru. Proslavil se i jako internetový mem a čeští diváci ho mohou znát jako Štefana z reklamy na Kofolu.

Zdroj: vlasta.cz, novinky.cz, cs.wikipedia.org, starsinsider.com, cs.wikipedia.org/wiki

Související články