K čemu jsou vlastně trekové hole dobré?

Slovo „trekking“ je relativně mladé. Vzniklo až v polovině 19. století, kdy ho začali používat nizozemští kolonialisté v Jižní Africe pro dlouhé a namáhavé cesty. Různé klacky a hole si ale lidé pořizovali na své poutě od nepaměti. Trekové hole jsou tak jen sofistikovanějším a modernějším pomocníkem pro pěší putování.

Při chůzi vám hole pomohou efektivně zapojit také horní polovinu těla. Tím pádem rozproudíte krev, což má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Díky přenesení části zátěže na ruce a ramena ulevíte nohám a páteři. Trekové hole oceníte také při strmých sestupech. Při prudším klesání totiž tlumí nárazy a vaše klouby nebudou tolik trpět. V těžším terénu vám pomohou udržet stabilitu, stejně tak na kluzkém nebo zmrzlém povrchu. Celkový pohyb je díky nim efektivnější, zlepší se rytmus chůze a dýchání. Díky tomu všemu jsou čím dál oblíbenější nejen u extrémních sportovců i klasických turistů, ale také u seniorů, a dokonce u lidí se zdravotním omezením. Jsou často používány v rámci rehabilitace, po úrazech pomáhají při přechodu z kompenzačních pomůcek, jako jsou třeba francouzské hole.

Nastavení délky holí

Oproti holím určeným pro nordicwalking jsou trekové, někdy nazývané také trekkingové hole, tvořeny teleskopickým tělem. Jsou tedy skladnější a jejich délku si můžete upravovat podle potřeby. Nastavení správné délky holí je zásadní. Tu zjistíte jednoduchým výpočtem – svou výšku vynásobte číslem 0,68. Ověřit ji můžete také tak, že po uchopení holí a opření se o zem by měl váš loket svírat pravý úhel. Většina teleskopických holí se dá nastavit na maximálně 135 cm, což odpovídá výšce postavy přibližně 195 cm. Někteří prodejci ale myslí i na velmi vysoké lidi a nabízejí hole až s délkou 140 cm. Pokud by se vám správnou výšku nepodařilo nastavit, mohla by se pro vás stát chůze s nimi velmi nepříjemnou, až bolestivou a škodlivou.

Investice se vyplatí

Jednotlivé hole se liší také materiálem, ze kterého jsou vyrobeny. Nejčastější jsou trekové hole z hliníku. Jsou určené zejména pro méně náročné chodce, kterým nebude vadit vyšší hmotnost a hole jim slouží spíše jako opora. Kvalitnější kousky se systémem tlumení nárazů jsou ale srovnatelné se špičkovými karbonovými holemi. Ty jsou lehké, tvrdé, odolné a oproti hliníkovým holím také dražší. Pokud ale patříte mezi náročné turisty, rozhodně se do nich vyplatí investovat. To samé platí i o materiálu rukojeti. Nejlevnější madla jsou vyrobena z gumy nebo plastu, které neabsorbují pot, cože může obzvlášť v létě dost snížit komfort při používání. Oproti tomu syntetické polymerové pěny (EVA) nejen pot absorbují, ale jsou také lehčí, odolnější a pomáhají tlumit vibrace. Důležitou součástí madla je stahovací poutko pro lepší stabilitu úchopu. Pokud plánujete hole používat i v zimě, budou se vám hodit terčíky do sněhu, které zabrání, aby se hrot zapíchl příliš hluboko.

Technika je důležitá

Před samotnou chůzí se nezapomeňte rozcvičit. Nejlepší je dát si trekovou hůl horizontálně za záda a udělat alespoň 10 dřepů. Myslete také na protažení nohou a zádových svalů. Jakmile máte zahřáté svaly, můžete vyrazit. Chůze s holemi není nijak složitá, musíte si ale na trochu jiný pohyb zvyknout a vyvarovat se nejčastějších chyb. Myslete na to, že pohyb musí být hlavně příjemný a přirozený. Při chůzi mějte vzpřímená ramena a udržujte je mírně před tělem. Celé tělo pak mějte uvolněné a lehce nakloněné dopředu. Velmi častou chybou je pokládání holí před chodidla. Správně bychom je měli zapichovat do země na své úrovni, pokročilejší chodci mohou i 15–20 cm za sebe. Hole mějte také celou dobu sevřené v dlaních. Pokud se budete pohybovat v kopcovitém terénu, upravujte si výšku holí – do kopce si je o 5–10 cm zkraťte, z kopce naopak prodlužte. Určitě neprohloupíte, pokud si před prvním vykročením pustíte instruktážní video, kterých je na internetu spousta.

Pokud si trekové hole pořídíte a začnete se chůzi pravidelně věnovat, doporučujeme nepodcenit ani další výbavu. Kvalitní batoh s anatomicky tvarovanými zády podpoří zdravý pohyb. Některé batohy mají dokonce i úchyty na hole, které vám usnadní jejich přenášení. Jakmile také jednou vyzkoušíte při sportu oblečení z funkčních materiálů, obyčejné bavlněné tričko už necháte příště doma.

ZDROJ: https://vlasta.cz