Žvýkačky se staly hitem na začátku 20. století, respektive žvýkací guma, kterou vymyslel William Wrigley junior. A už po roce 1910 se začaly vyrábět žvýkačky Rici ve středočeské Velimi. Podnik vznikl v 19. století a v roce 1896 se z něj stala továrna na čokoládu, cukrovinky a kávové náhražky.

Ano, i cikorka se zde vyráběla. Tehdejší žvýkačky Rici byly obalené v cukrové moučce a měly příchuť nektaru a růže.

Zdroj: Youtube

Po válce měly žvýkačky utrum

Po únorovém komunistickém převratu v roce 1948 se ovšem žvýkačky zdály jako kapitalistický přežitek, který přece socialističtí občané nepotřebují. Výroba skončila, přestože oficiálně výrobce tvrdil, že za skončení mohly hygienické důvody.

Šedesátá léta přinesla uvolnění

Ovšem už na začátku 60. let koupila velimská fabrika starší stroje od firmy Meaple Leaf z Holandska. Právě tuto holandskou firmu proslavily ikonické žvýkačky Donald, které se vyráběly od roku 1964.

Netrvalo dlouho a v roce 1968 začaly opět z výrobní linky vyjíždět české žvýkačky. Plátkové peprmintové i ovocné, zdravotní žvýkačky Sevak (pamatujete?) a velká novinka, bublinkové růžové žvýkačky Pedro. Jejich poznávacím znamením byl kluk v sombreru.

Stejný recept, česká chuť

Pedro se sice vyrábělo podle holandského receptu, ale ochucení bylo české. Tutti frutti příchuť byla ovšem podobná zahraničním žvýkačkám Donald s obrázkem uvnitř. Recept se povedl, o tom svědčí i fakt, že i hokejisté z NHL si prý kupovali naše Pedro.

Podle propagátora retra Michaela Petrova historka souvisí s hokejovým šampionátem v Praze v roce 1978. Tehdy tady kanadští hokejisté objevili Pedro a doslova se pro něj nadchli.

Skořicová nechutnala, lidé chtěli klasiku

Největší slávu zažilo Pedro v 70. a 80. letech minulého století, přesto se továrna pokoušela o různé inovace. Pokusy vyrábět Pedro se skořicovou příchutí či Pedro v modrém obalu s kmínovou příchutí ovšem nevyšly.

Lidé chtěli ovocnou tuti frutti příchuť a růžovou barvu. Že chutnala, o tom svědčí i čísla. V 80. letech se jí ročně vyrobilo až 900 tun, tehdy stála 1 korunu. Z té doby se zachoval i reklamní slogan: Klukům, holkám za kačku bublinkovou žvýkačku.

Pedro přežilo a vyrábí se dodnes

Velimská čokoládovna vyráběla Pedro až do roku 1992, kdy ji koupila švýcarská společnost Nestlé. Nestlé pak výrobu žvýkaček v roce 1994 ukončila. Ale Pedro z trhu nezmizelo. Později značku Pedro koupila firma Candy Plus.

V roce 2012 pak společnost The Candy Plus Sweet Factory znovu uvedla na trh slavnou žvýkačku Pedro. Kromě žvýkačky se zde vyrábějí taky lízátka, želé cukrovinky, ovocné pendreky a pásky v různých příchutích – vše pod značkou Pedro. Výroba probíhá v jihomoravském Rohatci a v Petřvaldě.

Zdroj: vlasta.cz, mojepedro.cz, cs.wikipedia.org, idnes.cz, irozhlas.cz, kudyznudy.cz

Související články