Základní radu, která funguje, si snadno zapamatujete. Když přinesete květiny domů, zkraťte stonky. Nestříhejte je, vezměte co nejostřejší nůž a směrem od sebe seřízněte stonek pod úhlem 45 stupňů. Zvětšíte jim plochu, kterou přijímají vodu a prodloužíte dobu, po kterou budou krásně svěží.
Sleva není zadarmo
Květiny, které nevypadají čerstvě, nekupujte. Sleva obvykle znamená, že původně byly sice krásné, ale drahé a v kbelíku s vodou v květinářství stojí už dlouho. I v supermarketech prohlédněte, jestli kytice nemá už to nejlepší za sebou. Vytáhněte puget z vody a zkontrolujte, jestli nejsou dole stonky zaschlé a žluté. Nahoře zase ohrňte igelitový obal, ukáže se, jestli poupata nedrží nahoře jen díky němu a bez opory skloní hlavičky.
Drsnější start
Po příchodu domů zkraťte stonky. Univerzální nůžky z domácnosti se nehodí, protože obvykle bývají tupé a stonek zmáčknou, takže nedokáže nasáknout vodu. Pokud chcete být profi a bojíte se nože, pořiďte si zahradnické nůžky, které jsou ostré a poradí si i s tlustými stonky tulipánů nebo dřevnatými stonky hortenzií či šeříku. Občas je otřete desinfekcí. Odstřihněte i všechny listy, které by ve váze zůstaly pod vodou. Mohly by zahnívat.
Záhadný pytlíček
Výživa, kterou vám někdy v květinářství přibalí, nemá moc dobrou pověst, dokonce spousta odborníků řekne, že je na nic. Ale proč vodu ve váze trochu nevylepšit? V sáčku obvykle bývá cukr, který rostliny vyživí a podpoří v růstu. Kyselina citronová vyrovnává pH vody. Bělidlo platí na nežádoucí bakterie a dělá vodu průzračnější. Výživu důkladně rozpusťte ve vlažné vodě. Vázu naplňte tak, aby po vložení květin hladina sahala do výšky tří čtvrtin.
Trik z domácího baru
Máte-li doma vodku, máte vyhráno. Prodlouží kytici život, protože platí na bakterie, které se ve vodě jinak množí, nalepí se na seříznutou hranu stonku a ucpou ji jako brčko. Okvětní lístky poté zhnědnou a květina uschne. Vodka tomu dokáže zabránit. Nedávejte do vázy rovnou celého panáka, stačí málo. Na litr vody, ideálně vlažné, jak ji mají květiny rády, stačí lžička vodky. Podobně funguje pár kapek bělidla, které vodu dezinfikuje.
Záchrana za minutu dvanáct
Když je kytice větší, stane se, že vodu ve váze vypije a květiny povadnou. Udělejte jim oživující koupel. Natočte do umyvadla či vany vodu pokojové teploty, tedy vlažnou. Potřebujete větší nádobu, protože květina musí pod hladinu celá, nejen stonky, ale také květy. Zatižte ji třeba namočeným ručníkem. Nejlepší je nechat květiny louhovat přes noc, ale rozhodně jim dejte pár hodin. Než je vrátíte do vázy, zkraťte stonky.
Rady navíc
- Udržujte v čistotě vázu. Před použitím vymyjte všechny nečistoty, třeba zbytky květin, nalepené a uschlé na dně. Odstraňte také usazeniny na stěnách vázy.
- Když se kytice drží, za 4-5 dní zkraťte znovu stonky o centimetr, tak se zkrátí cesta vody květům.
- Sledujte vodu ve váze. Podle potřeby ji dolijte, když květiny hodně pijí. Ale jakmile se voda zkalí nebo zapáchá, je třeba ji vyměnit.
Zdroj: vlasta.cz rd.com/list/how-to-make-flowers-last-longer youtube.com