Šatní moli milují nejen vlnu, ale pošmáknou si i na chlupech, kožichu nebo starém ubrusu po babičce. Nechutná jim syntetika, takže vaše legíny z elastanu zůstanou rozhodně nezničené.
Vyhledávají teplo, pokud tedy skladujete oděvy v běžné skříni v bytě, zavrtat se do záhybů šatstva, tkanin a kůže a naklást vajíčka mohou klidně okamžitě. Za pár dní se pak vylíhnou larvy a začnou ničit vše, co jim přijde do cesty. I ten váš drahý kašmírový svetr od manžela.
Jak zabránit šatním molům, aby zamořili skříň
- Před uložením do skříně oblečení vyperte: Šatní moly přitahují pot, skvrny od jídla, vlasy i maz, které zůstávají na oblečení, zejména z přírodních tkanin, jako je vlna, peří, kožešina či hedvábí. Proto je důležité vše vyprat nebo nechat chemicky vyčistit, zvláště když je delší dobu nebudete používat. Nechce se vám pořád prát? Stačí, když budete oblečení pravidelně vytřepávat. Šatní moli totiž nesnášejí, když je vyrušujete, takže pak nebudou snášet vajíčka.
- Šatní skříň větrejte: Zabráníte tak hromadění teplého, vlhkého nebo zatuchlého vzduchu, který šatní moli milují.
- Oblečení pečlivě skladujte: Čerstvě vyprané oblečení, které hodláte nosit až za rok, skladujte ideálně ve vakuových obalech, které jsou vzduchotěsné. Kartonové krabice vhodné nejsou, těmi se šatní moli prokoušou taky.
- Hloubkové čištění skříní i všeho kolem: Moly přitahují nejen svetry ve vaší skříni, ale taky tmavé a prašné koutky v místnosti. Vyndejte tedy vše ze skříně a zásuvek a pomocí mýdlové vody otřete všechny povrchy a důkladně vysajte i štěrbiny a prasklinky. Nezapomeňte ani na lůžkoviny a závěsy ve stejné místnosti.
Nejlepší odpuzovače a rady proti šatním molům
- Mráz a chlad: Vajíčka a larvy molů nepřežijí nízké teploty. Pokud je některý kousek oblečení kontaminován, dejte ho do vzduchotěsného sáčku a pak na 24 hodin do mrazáku.
- Ocet a voda: Vyčistěte všechny šatní skříně roztokem octa a vody. Kyselina je pro moly nesnesitelná. Pozor ale při čištění starých kusů nábytku, mohly by se zničit.
- Přírodní repelenty: Podobně jako v případě potravinových molů, ani šatní mol neholduje aromatickým látkám. Vyrobte si proto přírodní repelent ze sušeného rozmarýnu, tymiánu, hřebíčku, levandule nebo bobkového listu. Vše vložte do malého látkového sáčku a zavěste do šatníku nebo nastrkejte do šuplíků. Lze vyrobit i olejovou formu z těchto bylinek a nastříkat na znečištěná místa. Výborně funguje i cedrové dřevo, které můžete koupit ve formě kuliček, oleje nebo spreje. Navíc dodá vašemu šatníku krásnou dřevitou vůní.
- Parní napařovač: Nejenže s ním krásně vyžehlíte košile, ale je taky skvělý pro řešení šatních molů. Pára zabije jejich životní cyklus, protože kromě mrazu moli nesnášejí ani vysokou teplotu nad 50 stupňů Celsia. Posouvejte napařovačem nahoru a dolů po oblečení a dívejte se, kam všude se mohli moli schovat – například kapsy, manžety nebo límce.
Zdroj: vlasta.cz yourhomestyle.uk homesandgardens.com countryliving.com/uk