Sedm schodů k moci je bezesporu jeden z nejpovedenějších primáckých seriálů. Každý týden ho sleduje přes 800 tisíc diváků a na csfd.cz má velmi dobré hodnocení. Diváci oceňují nejen skvělé herecké výkony, ale především to, že byl seriál inspirován skutečnou politickou kauzou.

Příběh mapuje život zpočátku nevinné dívky, která touží po moci a neváhá se vyšplhat pomocí intrik až na vrchol.

Scenárista Josef Klíma stvořil hlavní hrdinku Annu Malou jako nezkušenou a nejistou mladou ženu, která byla zpočátku možná fajn holka, ale chytla šanci doslova za pačesy, aby se dostala až úplně nahoru. Čím výše ale byla, tím větší mrcha se z ní stala.

Zdroj: Youtube

Čím mocnější je, tím víc ji ostatní nenávidí

Místo pokory ambice, místo důležitých zájmů povrchnost. „Ona ho doslova očarovala,“ těmito slovy popsala na začátku posledního dílu v soudní síni svého manžela Vichra jeho žena.

Anička už je ve Strakovce jako vrchní ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády Vichra a na nikoho nebere ohled. K podřízeným se chová s arogancí, takže není divu, že ji všichni nenávidí. Jen premiér Vichr to nevidí, je Aničkou okouzlen.

Anička jako pravá ruka premiéra

Premiér Vichr se pomalu sžívá s rolí předsedy vlády, ale také stále víc podléhá Aniččinu vlivu. Ani zdaleka netuší, co všechno za jeho zády Anička provádí. Zanedbává rodinu a nechá si od Aničky mluvit do zásadních politických rozhodnutí.

Anna se schází s lobbistou Šímou, který jí nabídne luxusní nemovitost na Mallorce a chce za to, aby přiměla premiéra prodloužit pronájem stíhacích letounů gripen.

Anna už nemá žádné zábrany, chce rozhodovat o všem, přestože ji okolí varuje, aby přibrzdila. „Tento seriál potvrzuje známé rčení, že kam čert nemůže, nastrčí ženskou,“ napsala jedna z divaček.

Poslední překážka musí pryč z cesty

Schází se s novinářem Krčkou, který není nadšený z toho, že mu neumožnila rozhovor s Vichrem, ona se ho ale snaží využít dál pro své zájmy. Chce zdiskreditovat Vichrovu manželku, na kterou nesmírně žárlí, a přemýšlí, jak to udělat.

Vichra už nechce jen jako milence, chce ho celého. Vzpomene si na plukovníka Valentu ze zpravodajské služby a dohodne se s ním na sledování Vichrovy manželky. Anna se neštítí ničeho, snaží se Vichra přesvědčit, že ho žena podvádí. Dává mu nůž na krk a navrhne rozchod.

Policejní zásah s otevřeným koncem

Premiér Vichr je s Aničkou v posteli, kde si užívají sexu a vína. Anna na něj tlačí, aby o jejich vztahu řekl manželce. Zničehonic vtrhnou dovnitř pohotovostní jednotky a premiéra i Aničku odvážejí k výslechu.

Anna Malá i plukovník Valenta jsou stíhaní za zneužití pravomoci veřejného činitele za nezákonné sledování Vichrovy manželky.

A co na poslední díl říkají diváci?

„Konec rychlý, ocenil bych víc scén od soudu. Zasloužilo by si to ještě dva díly, ale jinak to byla jízda,“ napsal jeden z diváků. „Nevím, jestli tvůrci připravují i druhou řadu, vzhledem k tomu, kolik věcí nechávají otevřených. Faktem zůstává, že finále je asi nejslabší díl série, hodně přechází do zkratkovitosti, vše se jen tak naznačí,“ napsal jiný divák.

Herecké výkony však diváci kvitují. „Jestli to takhle bylo, tak potěš pánbůh. Nicméně Eva Podzimková hraje tu mrchu dobře, Vyorálek jako podpantoflák je perfektní,“ ocenil jiný sledující.

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, Sedm schodů k moci

Související články