Mnohem složitější než boj o život pacientů byly povahy a vztahy hlavních hrdinů. Hanzlík byl zásadový, Bartoška zábavný a Kostka proradný. Adamovská se prezentovala jako křehká naivka a Hudečková jako sexy osudová žena.

KVÍZ: Jak dobře znáte slavný seriál Sanitka? Otestujte se

Zdroj: Youtube

Složité natáčení

Příběh reálných začátků pražské záchranky zachycuje roky 1956-1975. Aby záběry vypadaly dobově, natáčelo se především v reálných prostředích, nikoliv v kulisách filmového studia, a bez filmových triků. Kameraman Juraj Šajmovič poctivě odnosil kameru na rameni, nepoužíval žádné stativy ani pojezdy a udělal si prý na oku pořádný monokl.

Sanitka z vrakoviště

Každý z dílů měl vlastní příběh, což byla herecká příležitost pro další oblíbené herce. Štáb se potkával tři roky. Titulní "hrdinka" seriálu, sanitka, se nesháněla snadno. V době natáčení už byly totiž původní vozy záchranné služby dávno vyřazené a většina byla sešrotována. Shánělo se proto i na vrakovištích a pár jich zapůjčili sběratelé veteránů ze sousedního Německa. A protože se vozidla v průběhu let, které příběh zachycuje, mění, vidíme dva typy Škodovky, dále Mercedes-Benz a jugoslávskou IMV. 

Zodpovědní herci

Znalci Prahy odhalí, že byt hlavního hrdiny je v krásném novorenesančním domě na Malé Straně na Janáčkově nábřeží. Stejně poznatelná je typická budova a podloubí Thomayerovy nemocnice. Právě tam dojede na kole Eliška se zánětem slepého střeva. Sídlo záchranky pak bylo v Holešovicích.

Herci brali role zodpovědně a Jaromír Hanzlík chodil na záchranku, aby okoukal, jak to tam chodí. Jeho bratr, kterého ztvárnil Tomáš Juřička, měl kliku, že se učil několik let hrát na housle. Jako učitel na hudební škole totiž díky tomu působil opravdu přesvědčivě.

Zajímavosti

  • Seriál Sanitka se stal velmi populárním na Kubě a Jaromíra Hanzlíka tam s delegací vítali jako světovou hvězdu.
  • Hotový scénář čekal na realizaci sedm let.
  • O třicet let později se dočkala Sanitka druhé řady.

Zdroj: vlasta.cz youtube.com Sanitka (1984) | ČSFD.cz (csfd.cz)

Související články