Je to už pětapadesát let, co byla natočena jedna z nejoblíbenějších českých pohádek Šíleně smutná princezna, kterou milují diváci již po několik generací. Příběh o princezně, která předstírá smutek, aby si nemusela vzít prince ze sousedního království, natočil režisér Bořivoj Zeman a v hlavních rolích se objevily mladičké pěvecké hvězdy Helena Vondráčková a Václav Neckář.

Zdroj: Youtube

Proč nejsi větší…

Ti si spolu měli zahrát už dříve v Menzelově oscarovém snímku Ostře sledované vlaky. Ale slavnému režisérovi se moc nepozdával výškový rozdíl mezi zpěváky, a tak nakonec ze společného natáčení sešlo. Režisér Šíleně smutné princezny naštěstí výšku hlavních aktérů neřešil, o obsazení měl totiž jasno od prvního okamžiku, kdy četl scénář Františka Vlčka. Spekulovalo se, že Helena s Václavem byli milenci i ve skutečnosti, ale tohle tvrzení oba léta popírají. Jen si skvěle rozuměli a na jejich výkonech v pohádce a na jevišti to bylo znát.

Jasné poselství

V netradiční hudební pohádce, která vznikala v pohnutém roce 1968, se její tvůrci pokusili zkombinovat klasické romantické vyprávění s popovými písničkami, které si díky chytlavé melodii a trefným textům zpívaly nejen děti, ale i jejich rodiče. Navíc pohádka přinesla jasné protiválečné poselství a králové v podání herců Jaroslava Marvana a Bohuše Záhorského byli jako roztomilí vládci nepřekonatelní.

Princezna Helena žila rolí odmala

Zpěvačce Heleně Vondráčkové se tím navíc splnil dětský sen. Jak sama přiznala, od malička si rády hrály s kamarádkou na princezny, takže když režisér Zeman oslovil ředitele divadla Darka Vostřela, jestli by je oba s Vaškem Neckářem uvolnil pro natáčení a on souhlasil, byla nadšená. Aby si režisér Zeman pojistil jeho souhlas, nabídl mu roli jednoho z rádců ve dvojici s Josefem Kemrem. A to nebyla vůbec špatná volba. Zpěvačka se prý cítila při natáčení skvěle také díky tomu, že jí nezměnili jméno. Zůstala prostě Helenou a Vašek Vaškem, i když v samotné pohádce jejich jména zazní jen v jednom z dialogů.

Zdroj: Youtube

Vašek, který i na krávě jezdil

Také Václav Neckář na natáčení dodnes rád vzpomíná. Ač vlastně neherec, mezi ostatními velikány se prý cítil jako doma. A jako doma se cítil i na hřbetě krávy, která se jmenovala Máňa a přirostla mu prý k srdci. A z čeho má zpěvák a herec největší radost? Že se písničky, které vznikly více než před půlstoletím, zpívají dodnes. On sám má některé z nich zařazené v současném repertoáru. Autorem byl tehdy sotva osmnáctiletý skladatel Jan Hammer ml., který pocházel z jazzové rodiny, a na jeho tvorbě to bylo opravdu znát. Protože ale velmi záhy emigroval do USA, jeho jméno nebylo v titulcích nikdy uvedeno.

Soudruzi se vyřádili aneb „Vystřiženo“

Emigrace Hammera ale nebyla jediná komplikace podobného rázu, kvůli které soudruzi zpozorněli a následně začali konat. Herec Darek Vostřel se totiž dostal postupem času „na index“, a proto byla z filmu vystřižena kultovní píseň proradných rádců X a Y s názvem Kujme pikle. V této „upravené“ verzi (i s některými dalšími vystřiženými scénami) byl film prodán do NDR a vysílán v televizi. Pikantní však bylo, že po českých venkovských kinech a pionýrských táborech putovala původní, plná verze, ve které se pikle kuly.

Natáčení provázely životní karamboly

Snad nejsmutnější událostí bylo to, že během natáčení zemřel na rakovinu herec Rudolf Deyl ml., který hrál krále Dobromysla. Jeho postava se tak musela narychlo přeobsadit. Tvůrci tuhle roli nabídli Ladislavu Peškovi a Josefu Beyvlovi, oba ji ale z pověrčivosti odmítli. Ve filmu tak v roli panovníka vidíme skvělého Bohuše Záhorského. Ale jeden záběr s Rudolfem Deylem ve filmu přece jen zůstal. Při shromáždění nápadníků před palácem, kdy je královská rodina zabíraná kamerou z dálky, je herec k poznání.

Zdroj: Youtube

Tragická sebevražda

Další velkou ránu utržila během natáčení herečka Stella Zázvorková, která v pohádce hrála chůvu princezny Heleny. Její dcera z manželství s Milošem Kopeckým Jana Kopecká spáchala v pouhých patnácti letech sebevraždu. Říkalo se, že stejně jako její otec trpěla depresemi a prý nezvládala ani slávu své maminky a cítila se méněcenná.

Kde všude se natáčelo?

Zámek krále Dobromysla byl ve filmu zámek Bojnice v Trenčínském kraji, v jehož okolí se nachází také populární jezírko s vrbou. Ale rybník v zámeckém parku je z areálu jihočeského zámku Blatná. Na jeho nádvoří se také točila „poprava“ hostinského. Filmaři byli už v té době natolik vynalézaví, že spojovali různé záběry. Když Václav Neckář stojí na suché vrbové větvi, je v bojnickém parku. Ale když spadne do vody, rázem se ocitá střihem na Blatné, aby hned v dalším záběru vylezl z jezírka u bojnického zámku, který za ním můžete vidět. A pikle kující rádcové se pro změnu vykoupou v rybníce Hůrka u jihočeských Bratronic. Ještě, že máme v jižních Čechách tolik rybníků…

Jaké další tváře v pohádce excelovaly?

Kromě již výše zmiňovaných herců a zpěváků můžete ve filmu vidět třeba Karla Effu nebo Strýčka Jedličku v rolích princezniných nápadníků. Roli francouzského kata zase skvěle ztvárnil slovenský bard František Dibarbora, zcela neodolatelný byl také herec Josef Braun v roli Martina Chechtáka. A jako už tradičně koktající Oldřich Dědek coby Kokoška.

Zdroj: Vlasta.cz Csfd.cz Wikipedia.org

Související články