Náhrada vejce

První tip sice ještě patří do kuchyně, ale možná by vás nenapadl, a proto ho zmíníme. Škrobem se dají nahradit vejce, aby konzistence těsta při pečení zůstala podobná. Můžete to udělat, pokud vám třeba vejce došla nebo chcete veganskou alternativu dezertu. Stačí jednu lžíci škrobu smíchat se třemi lžícemi teplé vody.

Zdroj: Youtube

Odstraňovač skvrn

Pastu, která vznikne, když ke kukuřičnému škrobu postupně přidáváte vodu a mícháte, můžete využít jako odstraňovač skvrn. Účinný je zejména na ty mastné. Pastu naneste na skvrnu, nechte půl hodiny působit, setřete a prádlo vyperte. Škrob nanášený kuchyňskou houbičkou by měl pomoci i s tím, pokud vám kupříkladu olej vyprskne na zeď.

Zklidňující koupel

Přestože věda toto tvrzení zatím nepotvrdila, někteří lidé nedají dopustit na mléčné koupele s příměsí škrobu. Taková lázeň má údajně zklidňující efekt na pokožku.

Čištění stříbra

Stříbrné šperky po čase ztrácejí svůj lesk a takzvaně zajdou. Pokud jim chcete navrátit jejich dřívější slávu, připravte si pastu z kukuřičného škrobu a vody naneste na stříbro, nechte zaschnout, jemným hadříkem otřete a následně šperky vyleštěte. Škrob odstraní mat a není příliš abrazivní, takže by šperky neměl nijak poškodit.

Sliz

Říkáte si, k čemu vám tenhle tip je? Nebudeme si nic nalhávat, děti sliz milují, a když si ho vyrobí doma, alespoň se zabaví a vy budete mít jistotu, co obsahuje. Škrob a vlasový kondicionér smíchejte v poměru 2:1 a zpracujte těsto, které není příliš lepivé, ale ani se nerozpadá. Dle konzistence přidejte další škrob nebo kondicionér, na závěr zapracujte potravinářské barvivo, třpytky apod.

Eliminace zápachu

Když se nám zpotí nohy, většinou produkují nepříjemný zápach, který se z bot jen těžko větrá pryč. Další lidovou radou je použít proti němu právě škrob. Stačí trošku škrobu nasypat dovnitř bot, nechat přes noc působit a potom vyklepat.

Suchý šampon

Pokud nemáte čas umýt si hlavu, může vám škrob pomoci zachránit situaci. Trošku škrobu zapracujte ke kořínkům vlasů, nechte chvilku působit. Následně důkladně vytřete ručníkem. Škrob by měl vlasům dodat objem a odmastit je.

Snadnější žehlení

Škrob se dá logicky použít i k takzvanému škrobení prádla, které usnadňuje následné žehlení. Dva hrnečky teplé vody smíchejte s asi 13 gramy škrobu a směs nalijte do rozprašovače. Před žehlením každý kousek prádla postříkejte a nechte minutku působit.

Zdroj: vlasta.cz Korálky a vše pro korálkování | Ceske-koralky.cz Healthline: Medical information and health advice you can trust. Martha Stewart | Recipes, DIY, Home Decor & Crafts Allrecipes | Recipes, How-Tos, Videos and More

Související články