Pojďme si připomenout 8 největších zajímavostí, které se k filmu Slunce, seno, jahody vážou a o kterých jste možná dosud neměli ani ponětí.

1. Komedie vznikla náhodou

Zdeněk Troška tehdy na každoroční schůzi v barrandovských ateliérech řekl, že vlastně nechápe, proč dovážíme italské komedie, když si je můžeme natočit sami. Reakce tehdejšího ředitele barrandovských filmových ateliérů režiséra překvapila, doslova mu totiž řekl, ať si nějakou komedii natočí. A bylo vymalováno!

2. Troškův rodinný sitcom

Pro Zdeňka Trošku to byla výzva, ale nic složitého prý vymýšlet nemusel. Většina situací a scének použitých ve filmu totiž vycházela ze života jeho rodiny. To potvrdila i jeho maminka, která jako jedna z prvních četla scénář a po jeho dočtení prohlásila: „No taky jsi tam nemusel o nás všechno psát.“

3.  Postel staré Škopkové řídil chlap!

V legendární scéně, kdy stará Škopková odjíždí na své posteli z dvorku až na hoštickou náves, nebyla pod peřinou její představitelka Valerie Kaplanová, ale muž-dublér. Ten totiž postel řídil a přibržďoval. Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

4. Československé dráhy poslaly na Barrandov stížnost

Úvodní scéna ve vlaku, kdy musejí cestující přesednout na opačnou stranu a vyvažovat, aby se vlak nepřevrhl, podráždila tehdejší vedení Československých drah. To zaslalo na Barrandov, přímo do rukou generálnímu řediteli filmových ateliérů, stížnost, ve které stálo, že nikde v Československu nejezdí vlak, ve kterém by cestující byli nuceni si přesednout, aby se nepřevrátil. Jasná absence smyslu pro humor…

5. Ve filmu hrál pes Heleny Růžičkové

Ano, populární Piňda nemusel podstoupit casting, šlo o skutečného psa představitelky Škopkové. Možná právě proto jim to v komedii šlapalo.

6. Místní drbny byly neherečky

Menší role místních drben hrály skutečné hoštické důchodkyně. Režisér Zdeněk Troška ve vesnici vyrůstal, takže nebyl žádný problém je přemluvit k akci. Navíc dostávaly honorář 120 korun československých na den, přitom tehdejší důchod byl zhruba 380 korun, takže to byl velmi slušný výdělek.

7. I hlavní mužští herci byli neokoukaní

Pro oba představitele hlavních mužských rolí, Venci v podání Broňka Černého a Šimona Pláničky v podání Pavla Kikinčuka, byl film výjimečný. Pro herce Pavla Kikinčuka znamenal první filmovou roli, Broněk Černý se k roli Venci dostal úplnou náhodou. Původně se jel jen podívat na komparz.

8. Bez oficiální premiéry

Při finálním schvalování bylo z filmu kvůli cenzuře vystřiženo 10 minut, proto má stopáž jen nezvyklých 83 minut. Z filmu musely zmizet scény, kde se mluvilo o tom, že Šimon Plánička je špion a diverzant, a výrazně sestříhány byly i scény odehrávající se okolo faráře Otíka. Kvůli restrikcím film nakonec neměl žádnou oficiální premiéru.

Proto se na letošním festivalu Slunce, seno 40 návštěvníci dočkají obnovené premiéry po 40 letech za účasti režiséra Zdeňka Trošky i hlavních představitelů, třeba Jiřího Lábuse, Jaroslavy Kretschmerové, Broňka Černého, Pavla Kikinčuka nebo autora hudby Karla Vágnera.

Je připravena autogramiáda, beseda s režisérem a herci, komentovaná prohlídka Hoštic, náhled do filmových kulis a dojít by mělo i na zážitkovou jízdu na motorizované posteli staré Škopkové po návsi.

Související články

Zdroj: Vlasta.cz, Zdenektroska.cz, Ticketlive.cz