Sud na dešťovku

Sudy, konve, kbelíky – cokoliv, co stojí a je plné vody, láká hmyz i ptáky. Ti především v parných letních dnech hledají osvěžení a pitnou vodu. Jenže ani ptáci, ani hmyz (kromě několika výjimek) nedokáže pít v letu. A pokud se nemá čeho chytit, z hladiny už nevzlétne. Přitom stačí málo. Můžete mít sud uzavřený a konve položené, případně je můžete ukládat v kůlně. A nebo můžete nechat na hladině plavat dřívko či vytvořit pomyslný žebřík z klacíků tak, aby na něj mohl uvízlý hmyz vylézt a odlétnout. Návodů je plný internet.

Zdroj: Youtube

Bazén

Bazén je pastí nejen na hmyz, ale také na ježky či další hmyzožravce a hlodavce. Ani majitelům není příjemné, když se chtějí vykoupat a na hladině leží utopené zvíře. Bazén sice zvířata obvykle nevyhledávají kvůli pití, ale pokud není zabezpečený, mohou do něj lehce spadnout. I na to je snadná pomoc – můžete do něj položit silné složené lano nebo dřevo, které bude jednou stranou zasahovat do bazénu a druhou ven. Tak aby se zvíře, pokud do něj zvíře spadne, dokázalo vyškrábat ven. Dalším řešením je bazén zkrátka zakrýt plachtou.

Svisle položené trubky

Není snad doba, kdy nepotřebujete na domě něco udělat. Materiál obvykle složíte na zahradě a tam čeká, než přestavba začne. Jenže pokud položíte trubky svisle, může se lehce stát, že si je ptáci spletou s dutinou a postaví si v nich hnízdo. Na rozdíl od dutin stromů, jež mají hrubé stěny a ptáci se z nich pak dostanou, to neplatí u trubek. Po jejich hladkých stěnách se vyškrábat nedokážou. I tady je dobrá rada levná: trubky uchovávejte vždy horizontálně. Podobně nebezpečné jsou také staré komíny či kouřovody. Pokud se chceme vyhnout tomu, aby do nich ptáci zahnízdili, stačí na ně přidělat mříž.

Kanály, jímky, betonové skruže

Představte si, že se tak procházíte a najednou spadnete do dvacetimetrové vyschlé studny. Asi tak se cítí ježek, který zapadne do obyčejné skruže. Ven se sám nedostane. Kdo má malé děti, má podobné pasti zabezpečené už kvůli nim, určitě je však dobré překontrolovat i ty ne tak hluboké a překrýt je víkem.

Osvětlení

I když osvětlená zahrada vypadá hezky, možná je jí lépe ve tmě. Lampy lákají hmyz, především pak noční motýly, kteří pak kolem světla krouží až do vyčerpání. Většina živočichů je aktivních v noci, řada z těch, kteří jsou v přírodě aktivní přes den, pak v blízkosti člověka mění své zvyky a na lov chodí také raději v noci. Jestli je chcete mít i na své zahradě, raději na noc zhasínejte.

Zdroj: vlasta.cz zvidavci.cz Přívětivá zahrada

Související články