Apríl se slaví napříč kulturami, i když jeho přesný původ zůstává tak trochu záhadou. V anglosaských zemích se nazývá „dnem všech bláznů“, v Itálii a Francii pak „aprílová ryba“. Všichni se tam totiž snaží přilepit na záda druhým lidem papírovou rybu a křičí u toho „Poisson d´Avril“. Nejvíc zábavy si ale užijí děti. V Řecku se říká, že pokud se vám povede úspěšně někoho napálit, budete mít štěstí po celý rok.

Zdroj: Youtube

Dubnoví blázni napříč světem

Historici spekulují, že tradice aprílu se datuje do druhé poloviny 16. století, kdy Francie přešla z juliánského kalendáře na gregoriánský. Juliánský kalendář, podobně jako hinduistický, začínal nový rok jarní rovnodenností, což bylo právě kolem 1. dubna. Lidé, kteří si neuvědomovali, že nový rok začíná 1. ledna a pokračovali v oslavách i na konci března až do 1. dubna, se stávali terčem vtípků a říkalo se jim „dubnoví blázni“. Historie je ale možná ještě zamotanější, protože prapočátky můžeme vidět i v íránském svátku Sizdah Bedar, o kterém jsou zmínky již v roce 536 před naším letopočtem. I tenhle svátek je spojován s humorem a slaví se v podobném čase.

České začátky

Podobně jako jiné svátky, i tenhle jsme převzali odjinud. První zmínky o aprílových žertech pocházejí z roku 1690, kdy o aprílu informoval Bartoloměj Chrystellia z Prahy. Dříve se oběťmi žertíků stávali známí a příbuzní, kterým se posílaly nápady na nákupy neexistujících věcí, jako byl třeba ohýbák na cihly, bublinka do vodováhy nebo mezery do žebříku.

Slavné aprílové žerty

Postupně se aprílové vtípky zabydlely nejen mezi lidmi, ale také v médiích. Dnes lidé vynakládají velké úsilí, aby vytvořili ty nejpropracovanější aprílové hoaxy. Noviny, rozhlasové a televizní stanice i webové stránky se hojně a s radostí zapojují do této tradice a publikují pobuřující smyšlené zprávy, které mají čtenáře oklamat. Poprvé se tak stalo v roce 1957, kdy BBC uvedla, že švýcarští farmáři zažívají rekordní úrodu špaget a ukázala záběry lidí, kteří sklízejí špagety ze stromů. Reportáž byla tak profesionální, že lidé psali do BBC a dotazovali se, kde se dají koupit špagetové stromy.

Další slavné vtípky

Podobných legrácek se během desetiletí objevila spousta. V roce 1976 přišla BBC s dalším vtípkem, kdy astronom Sir Patrick Moore řekl posluchačům, že ten den se dočasně přehodily planety Pluto a Jupiter, což způsobilo snížení zemské gravitace a lidé tak mohli levitovat.

V roce 1985 pak redaktor George Plimpton vydal smyšlený článek ve Sports Illustrated o začínajícím nadhazovači jménem Sidd Finch, který dokázal hodit míček rychlostí 270 kilometrů za hodinu.

V roce 1992 pro změnu zveřejnilo National Public Radio spot s bývalým prezidentem Richardem Nixonem, který řekl, že znova kandiduje na prezidenta. Ovšem byl to „jen“ herec, nikoli Nixon a vše byl aprílový žert, který zaskočil celou zemi.

V roce 1998 se v celostránkové reklamě Today Burger King objevila nabídka speciálního menu pro leváky – levoruký Whopper. Tisíce zákazníků pak vyžadovalo tuhle novinku.

A s žertíky nezahálí ani Google, který v roce 2000 ušil boudu na návštěvníky svých stránek, kdy jim nakukal, že vznikla nová technologie MentalPlex, která umí číst myšlenky lidí, takže se obejdou bez nutnosti zadávat dotaz do vyhledávače. Dejte si proto pozor, abyste na nějakou vykutálenou kulišárnu také nenaletěli!

Zdroj: vlasta.cz eu.usatoday.com/story/news/nation/2022/03/31/april-fools-day-2022/7172643001 rd.com/article/april-fools-text-pranks/

Související články