Během spánku tělo regeneruje. Dostatečný odpočinek navíc pomáhá snižovat riziko srdečních onemocnění a zvyšuje každodenní produktivitu. Zdřímnutí, kterému se obvykle vyhýbáme kvůli stigmatizování a nálepce „lenochů“, má své nesporné výhody.

Šťastnější a kreativnější

Podle profesora Richarda Wisemana z University of Hertfordshire je každodenní krátké zdřímnutí velmi prospěšné. „Ukázalo se, že spánek kratší než 30 minut způsobí, že je člověk soustředěnější, produktivnější, kreativnější a v konečném důsledku i šťastnější." Delší zdřímnutí je ale naopak spojeno s několika zdravotními riziky, takže bychom to s poobědovým šlofíkem neměli přehánět.

Související články

Vstávejte s východem slunce

K podobným závěrům dospěli výzkumníci i v případě časného vstávání. Studie z Texaské univerzity a další, která byla zveřejněná v Harvard Business Review, zjistila, že studenti, kteří se sami označovali za ranní ptáčata, měli mnohem lepší studijní výsledky než spolužáci, kteří pravděpodobně ještě spali, když se dotazníky rozdávaly. Proč je podle odborníků fajn vstávat brzo ráno?

Související články

Budete zdravější

Pokud vstanete brzy, můžete dělat věci, na které by vám jinak nezbyl čas. Ideální ranní aktivitou je například sport. Čím dřív budete cvičit, tím víc benefitů z cvičení získáte po celý den.

Budete produktivnější

Podobně jako v případě denního zdřímnutí i zde platí, že ranní ptáčata zvládla více práce a měla větší kontrolu nad svým rozvrhem než lidé, kteří vstávají pozdě.

Získáte sebevědomí

Výzkumy ukazují, že ti, kteří vstávají před úsvitem, lépe prožívají optimismus, sebeuspokojení a sociální vědomí.

Zdroj: vlasta.cz theghanareport.com/people-who-take-naps-are-happier-according-to-research/ yourtango.com/self/people-who-wake-up-early-smarter-healthier-more-productive

Související články