Malá zvířata, jako jsou hlodavci typu potkan, morče a činčila, nejsou ideální pro společný spánek. Pravděpodobně není potřeba vysvětlovat proč. Větší domácí mazlíčci jsou však v posteli vítaní, nicméně společné spaní může vyvolat alergie nebo narušit spánek. Zda výhody převáží nad riziky, záleží na vás, vašem zvířeti a vašem životním stylu.

Zdroj: Youtube

Pohodlí a bezpečí

Výzkum ukázal, že postel se svým domácím mazlíčkem sdílí 56 % dotazovaných lidí. A společné spaní neupřednostňují jen lidé, ale i zvířata. Více než 86 % štěňat volí spánek v blízkosti člověka, když mají tu možnost. Celkový výsledek výzkumu pak ukazuje, že spánek se zvířetem má své neoddiskutovatelné plusy.

Například cvičení služební psi mohou poskytovat emoční podporu lidem s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD) ve chvíli, kdy zažívají noční můru. Tito psi jsou totiž vycvičeni k rozpoznání fyzických příznaků, které ukazují, že člověk zažívá noční můru. Tu mohou přerušit tím, že svého pána probudí. 57 % dotazovaných válečných veteránů trpících PTSD se služebními psy uvedlo, že jim jejich terapeutický pes pomohl zmírnit problémy s nočními můrami.

Lepší emoční zdraví

Domácí mazlíček však může snížit i úzkost a osamělost, zmírnit příznaky duševních onemocnění, pomoci regulovat emoce a přispět k vyrovnané psychice. Zvíře je proto v tomto případě tak trochu v roli chůvy i terapeuta.

Bezpodmínečná láska zvířete může u dospělých osob zvýšit hladinu oxytocinu a snížit hladinu kortizolu u dětí, které jsou spojeny s relaxací a snižováním stresu.

Relaxační účinek je způsoben fyzickým dotykem, takže tulení se psem či kočkou může ulevit mysli, snížit stres a celkově uklidnit.

Mnoho lidí tvrdí, že spánek s domácím mazlíčkem jim pomáhá při spánku. Starší studie zjistila, že lidé spící s domácími mazlíčky méně často užívají léky na spaní než lidé, kteří domácí zvířata nemají.

Lepší imunita

Přítomnost psů nebo koček v domácnosti významně ovlivňuje složení bakterií, což následně také pozitivně ovlivňuje zdraví všech členů rodiny. Vědci uvažují o tom, že vystavení se rozmanitosti mikroorganismů pravděpodobně posiluje imunitu.

Přítomnost domácího zvířete v domácnosti pak může být ještě prospěšnější pro vyvíjející se imunitní systém dětí a kojenců. Vystavení dvěma nebo více psům nebo kočkám v prvním roce života může snížit pravděpodobnost, že se u člověka vyvine alergie na psy a kočky, stejně jako na roztoče, modrou trávu a ambrozii.

Rizika spaní s domácími zvířaty

Přestože spaní s domácími mazlíčky přináší lidem radost a zbavuje je stresu, může mít také určité nevýhody.

Alergie

Na světě existují miliony lidí, kteří mají alergii na zvířata, a přesto mazlíčka doma mají. V takovém případě je vhodné zvířata alespoň držet mimo ložnici, a to i během dne, abyste se vyhnuli zvířecím chlupům během spánku. Pokud se problém stupňuje, navštivte svého lékaře a požádejte o alergologické vyšetření.

Poruchy spánku

Větší domácí zvířata mají tendenci se roztahovat a zabírat v posteli více místa, než by měla. Povolení domácího mazlíčka v noci v posteli může u některých lidí způsobit rušení spánku. To také záleží na druhu domácího mazlíčka. V jedné studii ženy, které sdílely postel se psem, uváděly méně rušivý spánek než ženy, které sdílely postel s kočkou.

Tipy pro spaní v posteli se zvířetem

Pokud se rozhodnete spát v posteli se svým domácím mazlíčkem, tyto tipy mohou zvýšit kvalitu spánku jak pro vás, tak pro vašeho zvířecího kamaráda.

  • Chce to dostatečně velkou postel.
  • Pravidelně perte povlečení a lůžkoviny.
  • Pravidelně perte pelíšky a přikrývky pro domácí mazlíčky, které si do ložnice přinesete.
  • Zvířátko před vstupem do ložnice otřete, zejména pak tlapky a zadeček, aby se do místnosti vneslo co nejméně nečistot.
  • Udržujte svého domácího mazlíčka zdravého a v kondici, chrání to i vás.
  • Ujistěte se, že vaše zvíře má aktuální očkování doporučené pro jeho druh, a dodržujte pravidelnou antiparazitní léčbu proti blechám a klíšťatům a odčervovací plán stanovený vaším veterinářem.
  • Nedovolte domácímu zvířeti, aby vás olizovalo, zejména pak ranky a stroupky.
  • Dodržujte důsledný režim před spaním. Stejně jako lidé mají i zvířata cirkadiánní rytmus, který určuje, kdy se cítí unavená a kdy se jim spát nechce. Chodit spát a vstávat každý den přibližně ve stejnou dobu může vám i vašemu zvířeti pomoci udržet si relativně podobný cyklus spánku a bdění a ochránit vás před neklidnými nocemi.

Zdroj: vlasta.cz, sleepfoundation.org, cnn.com