Za úplně nejstarší je považována americká sociální síť Six Degrees, kde jste si mohli vytvořit profil už v roce 1996. Nicméně v České republice tou dobou většina domácností neřešila ještě ani internet, natož nějaké sítě, takže u nás není vůbec známá.
Současné velké sociální sítě zná díky globalizaci úplně každý a dá se říci, že to jsou právě ony, kdo hýbe světem. Lidé na nich sdílejí svůj život a soukromí (takže už to vlastně soukromí není), komunikují s přáteli a také prostřednictvím nich řada firem a influencerů vydělává miliony dolarů. Všechno se profesionalizovalo a monetizovalo.
Ale dřív… Dřív jsme byli nadšení, že si můžeme psát nebo volat s kamarády, posílat jim smajlíky a gify a objevovat nové, postupně přibývající „fíčury“. Pojďte se ponořit hluboko do svých vzpomínek a představit si, že jste v České republice, zase sedíte u pevného PC se starým monitorem, na ploše je zelená louka systému Windows XP a vy jste nadšení, že můžete být online…
ICQ
ICQ bylo jednou z prvních chatovacích platforem, která si získala srdce uživatelů nejen v Česku, ale po celém světě. Bylo spuštěno v roce 1996 izraelskou společností Mirabilis a během své zlaté éry kolem roku 2005 patřilo k nejoblíbenějším způsobům komunikace.
Charakteristické bylo jednoduché uživatelské rozhraní, zelená kytička jako logo a ikonický zvuk „o-ou“, který oznámil příchozí zprávu. Zpočátku umožňovalo pouze posílání textových zpráv, ale časem přibyly nové funkce jako posílání souborů, volání a emotikony. Síť zanikla z důvodu nezájmu v červnu 2024.
Lidé.cz
Lidé.cz byla sociální síť od Seznam.cz, která vznikla v roce 1997 a sloužila hlavně k seznamování a komunikaci mezi uživateli. Tato síť byla velmi populární díky své jednoduchosti a různým možnostem diskuzních fór, chatů a později i blogů a fotogalerií.
Uživatelé si mohli vytvářet profily, sdílet své zájmy a vytvářet přátelství online. Logo tvořila jednoduchá modrá hlava, která symbolizovala uživatele. I když Seznam v roce 2020 Lidé.cz zrušil, web byl oblíbenou součástí českého internetu po více než dvě dekády.
Spolužáci.cz
Spolužáci.cz byla jednou z prvních českých sociálních sítí a zaměřovala se na sdružování školních tříd a ročníků. Spolužáci vznikli v roce 1999 jako projekt Seznam.cz. Síť umožňovala uživatelům po ukončení školy zůstat v kontaktu se svými spolužáky.
Šlo o síť, kde si lidé vytvářeli profily spojené se školou, organizovali třídní srazy a sdíleli společné vzpomínky. Tato síť byla velmi oblíbená především u starších generací, které chtěly udržovat vztahy se spolužáky. V roce 2018 byla síť kvůli poklesu zájmu definitivně ukončena.
XChat.cz
XChat.cz byla jednou z prvních českých chatovacích platforem, která umožňovala komunikaci v reálném čase přes různé tematické místnosti. Vznikla v roce 1999 a byla oblíbená hlavně mezi mladšími uživateli, kteří hledali možnost neformálního chatu a seznamování.
Každý si mohl vytvořit profil a připojit se do chatovacích místností na téma hudby, vztahů nebo třeba sportu. XChat postupně přidával funkce jako fotoalba a soukromé zprávy. Ačkoli dnes stále funguje, jeho popularita značně poklesla.
Líbímseti.cz
Líbímseti.cz bylo založeno v roce 2002 a rychle se stalo místem, kde se mladí lidé seznamovali na základě vzájemných sympatií. Na této síti si uživatelé mohli nahrávat své fotografie a hodnotit je, čímž vznikaly příležitosti k online seznamování.
Charakteristickým znakem byly právě ankety o sympatie a jednoduchý způsob hodnocení. Slogan „Líbím se ti?“ se stal populárním mezi mládeží. I když Líbímseti.cz stále funguje, jeho původní kouzlo již značně vybledlo s příchodem moderních platforem.
MySpace
MySpace je americká sociální síť, která byla spuštěna v roce 2003 a ve své době se stala průkopníkem v personalizaci uživatelských profilů. V Česku nebyla zdaleka tak populární jako ostatní zmíněné sítě, ale pár nadšenců zde bylo.
Síť byla populární hlavně mezi hudebníky, kteří mohli na svých profilech sdílet svou tvorbu a navazovat kontakty s fanoušky. Přestože na počátku měla MySpace obrovskou popularitu, její vliv začal klesat s nástupem Facebooku. I když síť stále existuje, její význam je dnes minimální.
Skype
Skype byl spuštěn v roce 2003 a rychle se stal synonymem pro internetové hovory a videohovory. Ačkoli to nebyla typická sociální síť, umožňoval uživatelům komunikovat přes zprávy, hlasové hovory i videohovory. Skype byl oblíbený zejména kvůli jednoduchému ovládání a možnosti komunikace zdarma přes internet.
V roce 2011 Skype koupil Microsoft, což vedlo k jeho ještě větší integraci do firemní komunikace. Modré logo s ikonickým „S“ v bublině zná dodnes mnoho uživatelů, i když popularita Skypu ustoupila s příchodem konkurenčních aplikací jako Zoom nebo Teams.
Snapchat
Snapchat je mobilní aplikace, která spatřila světlo světa v roce 2011. Svůj boom už má minimálně v Česku za sebou. Tato síť se zaměřuje na rychlé a dočasné sdílení fotografií a videí, které po krátké době zmizí.
Snapchat si získal popularitu především mezi mladšími generacemi díky své inovativní funkci „Stories“ a zábavným filtrům, které mohou měnit vzhled uživatele v reálném čase. Žluté logo s malým bílým duchem je dnes ikonickým symbolem aplikace.
Clubhouse
Jak rychle přišel, tak rychle odešel. Clubhouse je relativně nová platforma která vznikla v roce 2020 a zaznamenala obrovský nárůst popularity zejména v době covidové pandemie. Tato sociální síť je založena na hlasových konverzacích v reálném čase.
Uživatelé se mohou připojit do místností, kde diskutují různá témata, od technologií po umění. Clubhouse si zakládal na exkluzivitě a původně byl dostupný pouze na pozvání, což vyvolalo velký zájem. Dnes už ho v Česku skoro nikdo neřeší.
Tak co? Zavzpomínali jste si na staré časy?
Zdroj: Vlasta.cz, Web.archive.org, CBSnews.com, Firstgrowthagency.com, Weareoneliving.com