Zapomeňme na chvíli na to, jak odporná je představa hmyzu, který v noci vylézá z úkrytu, leze vám po posteli a saje vám krev. Představa, která už sama o sobě vylučuje zdravý spánek. Místo toho si pojďme říct, co dělá ze štěnic tak výjimečné živočichy, se kterými si prostě nevíme rady. 

Zdroj: Youtube

Těžko je zabít

Štěnice má pozoruhodný životní cyklus. Žije pět měsíců a samice za tu dobu naklade až 500 vajíček. Z laboratorních testů vyplynulo, že dospělosti se dožije zhruba 70–94 procent z nich, v závislosti na druhu. A teď to zajímavé: i kdybyste dokázali každou noc čekat, až štěnice vylezou ze svého úkrytu, a zabili byste je, nezbavíte se jich. Ony vás totiž sice potřebují opravdu hodně, ale jen párkrát za svůj život. V mezičase budou klidně i dva měsíce hladovět. Štěnice totiž za svůj život prochází pěti životními stadii, kdy se z vajíčka stává nymfa, která se svléká a roste, až se přemění v dospělce. Pro každou svou proměnu se potřebuje napít trochy krve. Když nenajde lidskou, vystačí si s kočičí či psí. A to znamená jedno: štěnice, které možná v noci zahlédnete na svém prostěradle, jsou jen pomyslnou špičkou ledovce. 

Kde se tu vzali?

Říká se, že po bitvě je každý generál. Ale jestli řešíte problém se štěnicemi právě teď, je dobré se zamyslet nad tím, kde se u vás vzaly. Přijeli jste z dovolené? Například z Paříže, kde se momentálně přemnožily? Měli jste v hotelu kufr zastrčený pod postelí? Koupili jste nedávno nábytek z druhé ruky? Nebo třeba matraci? Obecně se vždy radí se v hotelích nejdříve porozhlédnout. Prohlédnout matraci i pokrývky.

Přitom je zbytečné se zaměřovat na samotné štěnice, protože ty vylézají až v noci. Co je však může prozradit, jsou malé černé tečky jejich trusu nebo tělesné schránky, z nichž se už svlékly. Oblečení pak v hotelích nenechávejte na posteli či na zemi kolem ní, aby do něj nemohly samice naklást vajíčka, které si pak přivezete jako nevítaný suvenýr. A kufr nedávejte pod postel. Raději ani doma ne, pro případ, že by v něm už byla nakladená vajíčka. Jen ať si do další dovolené odpočívají někde v komoře, daleko od lidí i domácích mazlíčků. 

Co teď? 

A co když už je pozdě? Co když se ráno budíte se zčervenalými kousanci na těle a na prostěradle máte černé tečky trusu? Pak stojíte na prahu velké bitvy. Obzvlášť pokud si nechcete byt zamořit jedy. Což kromě ohledu na zdraví také není vždy ta nejjistější cesta. Jak totiž populace štěnic v městských zástavbách roste a lidé na ně používají chemické prostředky, stávají se štěnice proti řadě z nich rezistentními.

Látky, které by je zabít mohly, jsou často úřady zakázány pro svou nebezpečnost pro domácí mazlíčky i člověka. I když se však zdá, že jejich životní cyklus nemůžete přebít, možnosti tu jsou. Štěnice mají totiž hned tři úhlavní nepřátele: teplo, pečlivost a vysavač.

Tři zbraně

1. Nejdřív mráz, potom teplo

Prvním opatřením, které byste měli udělat, je, vyprat veškeré ložní povlečení a povlak matrace na 60 stupňů nebo i více. Pokusy prokázaly, že když jsou štěnice vystavené teplotě 70–75 stupňů Celsia, umírají všechny do šesti minut. Za nižších teplot to trvá déle, šedesát stupňů v pračce by však přežít neměly. Pokud dané věci nemůžete prát na tak vysoké teploty, nechte oblečení či povlečení vysušit po pracím cyklu v sušičce anebo jej před praním zabalte do igelitového pytlíku a nechte přes noc v mrazáku. 

2. Vysavač

Lehký způsob, jak se zbavit štěnic, které jsou v přístupných místech, je vysavač. Vyluxujte celou ložnici, každou škvíru v podlaze i v posteli. Což stále ještě není to nejdůležitější. Štěnice totiž ve vaší posteli tráví obvykle jen noci, během dne jsou zalezlé ve škvírách v podlaze, nábytku nebo i zdech.

3. Pečlivost

Nyní přichází na řadu třetí zbraň, a to je vaše pečlivost: je třeba každou jednotlivou skulinu zapravit. Škvíry mezi parketami zatmelit, stejně jako opravit praskliny ve dřevě postele. 

Aby nezůstalo jediné vajíčko

A že nemůžete zapravit úplně všechny? Zbývají například spoje nábytku nebo i miniaturní škvíry, kterých si ani nevšimnete? V jednom z výzkumů vědci v laboratorních podmínkách testovali účinek páry na vajíčka nymfy i dospělce. A zjistili, že průměrné procento úmrtnosti vajíček štěnic bylo po ošetření párou neuvěřitelných sto procent, a to bez ohledu na délku expozice. Mortalita nymf a dospělců se pak pohybovala od 88,0 do 94,0 procent. Parních čističů na trhu je už celá řada, často se dají i půjčit. Pak už nezbývá nic menšího než mrtvé štěnice vysát a postup pečlivě opakovat. 

Zdroj: vlasta.cz National Library of Medicine National Center for Biotechnology Information Saveguard Europe

Související články