Není to jen smrad, fóbie z pachů dokáže znepříjemnit život: Doprovází ji migrény a panika

Petra Šmídová | 10. 4. 2023

Asi nikdo se nevyžívá v odérech a zápachu, jenže nelibé vůně k životu prostě patří. Závan, jenž podráždí čichové buňky, číhá doslova kdekoli – v podchodu, na veřejných záchodcích a bobříkem odvahy může být i cestování hromadnou dopravou. Pro většinu je pachová variabilita běžná, olfaktofobici trpí.

Život s olfaktofobií není nic jednoduchého. Nejedná se totiž pouze o iracionální strach z pachů, ale z jakékoli vůně. U těchto lidí proto nastává problém i ve chvíli, kdy ucítí čerstvě rozkvetlé keře či jarní kvítí, parfémy, anebo třeba odér z vaření. Jedná se tedy o jakýkoli druh zápachu, který je u olfaktofobiků zpravidla doprovázen silnou migrénou.

Bojíte se doktora? Strach z bílých plášťů existuje, dokonce ohrožuje naše zdraví
Zdraví

Bojíte se doktora? Strach z bílých plášťů existuje, dokonce ohrožuje naše zdraví

Jak se olfaktofobie projevuje?

Stejně jako ostatní fobie i olfaktofobie je dále provázena vyhýbavým chováním, nervozitou, úzkostí, lapáním po dechu, bušením srdce, necitlivostí v končetinách či závratěmi a mdlobami. Tento koktejl pak může vést až k panickému záchvatu. V běžném životě je strach z pachů velmi omezující, protože možnost vyhnout se podnětům, které paniku vyvolávají, je prakticky nulová.

Příklad: Pokud člověk s olfaktofobií cestuje v metru a spolucestující vedle něj se neosprchoval, začne být nervózní a bojí se, že ho co nevidět dostihne záchvat paniky. Podobná situace může nastat i v případě, že člověk trpí bromidosfobií, což je strach z pocení.

Odkud se fobie vzala?

Možná se ptáte, jak mohou být zrovna nejrůznější vůně a odéry předmětem fobie. Stejně jako u jiných poruch bychom odpověď našli zakořeněnou v hloubi naší duše. Původcem olfaktofobie může být traumatický zážitek, který má dotyčný spojený s určitým zápachem a ve chvíli, kdy jeho nosní dírky opět zaznamenají tuto nepříjemnou vůni, začne se fobie pomalu ale jistě budovat.

Fobie slavných: Princ Harry se bojí lidí, Dicaprio žvýkaček, Bloom prasátek!
Cestování

Fobie slavných: Princ Harry se bojí lidí, Dicaprio žvýkaček, Bloom prasátek!

Strach z vousů opravdu existuje. Jde o poruchu, život s ní je peklo
Inspirace

Strach z vousů opravdu existuje. Jde o poruchu, život s ní je peklo

Jak ji léčit?

Většina fobií vede k vyhýbavému chování, což je v případě všudypřítomných vůní a pachů buď nemožné, anebo způsobuje nespočet vážných komplikací. Čím dříve tedy člověk vyhledá psychologickou pomoc, tím dříve může získat zpět kvalitu svého života. Nejlepší výsledky nachází moderní psychologie v kognitivně behaviorální terapii, která pracuje s transformací zkreslených myšlenek. Vhodné je ji také kombinovat s pravidelným cvičením relaxačních technik, jež pomáhají zvládat situace strachu a paniky.

Zdroj: vlasta.cz Olfactophobia: Are you afraid of smells? - Woman Magazine

Tagy fobie vůně