Život s olfaktofobií není nic jednoduchého. Nejedná se totiž pouze o iracionální strach z pachů, ale z jakékoli vůně. U těchto lidí proto nastává problém i ve chvíli, kdy ucítí čerstvě rozkvetlé keře či jarní kvítí, parfémy, anebo třeba odér z vaření. Jedná se tedy o jakýkoli druh zápachu, který je u olfaktofobiků zpravidla doprovázen silnou migrénou.
Jak se olfaktofobie projevuje?
Stejně jako ostatní fobie i olfaktofobie je dále provázena vyhýbavým chováním, nervozitou, úzkostí, lapáním po dechu, bušením srdce, necitlivostí v končetinách či závratěmi a mdlobami. Tento koktejl pak může vést až k panickému záchvatu. V běžném životě je strach z pachů velmi omezující, protože možnost vyhnout se podnětům, které paniku vyvolávají, je prakticky nulová.
Příklad: Pokud člověk s olfaktofobií cestuje v metru a spolucestující vedle něj se neosprchoval, začne být nervózní a bojí se, že ho co nevidět dostihne záchvat paniky. Podobná situace může nastat i v případě, že člověk trpí bromidosfobií, což je strach z pocení.
Odkud se fobie vzala?
Možná se ptáte, jak mohou být zrovna nejrůznější vůně a odéry předmětem fobie. Stejně jako u jiných poruch bychom odpověď našli zakořeněnou v hloubi naší duše. Původcem olfaktofobie může být traumatický zážitek, který má dotyčný spojený s určitým zápachem a ve chvíli, kdy jeho nosní dírky opět zaznamenají tuto nepříjemnou vůni, začne se fobie pomalu ale jistě budovat.
Související články
Jak ji léčit?
Většina fobií vede k vyhýbavému chování, což je v případě všudypřítomných vůní a pachů buď nemožné, anebo způsobuje nespočet vážných komplikací. Čím dříve tedy člověk vyhledá psychologickou pomoc, tím dříve může získat zpět kvalitu svého života. Nejlepší výsledky nachází moderní psychologie v kognitivně behaviorální terapii, která pracuje s transformací zkreslených myšlenek. Vhodné je ji také kombinovat s pravidelným cvičením relaxačních technik, jež pomáhají zvládat situace strachu a paniky.
Zdroj: vlasta.cz Olfactophobia: Are you afraid of smells? - Woman Magazine