Měsíc únor máme tradičně spojený s abstinencí. Na třicet dní se vzdávají alkoholu a třeba i kávy nebo cigaret lidé po celém světě. Smyslem Suchého února je ukázat, jaké přínosy pro lidský organismus pouhý měsíc bez pití má a nasměrovat tak lidi k dlouhodobě nižší spotřebě alkoholu.

Zdroj: Youtube

Přestože si spousta z nás může říct, že třicet dní abstinence v našem životě nic nezmění, opak je pravdou. Podle nejrůznějších průzkumů je totiž až 72 % lidí, kteří na čtyři týdny přestanou úplně pít, v následujících šesti měsících schopno redukovat příjem alkoholu a omezit škodlivé nezřízené pití. A to je u společensky tolerované, přesto podobně návykové, látky jako třeba heroin, dosti zásadní, nemyslíte?

Jak a v čem nás negativně ovlivňuje alkohol?

Alkohol nás ovlivňuje mnoha způsoby, a to v ne zrovna pozitivním slova smyslu. Narušuje spánek, způsobuje zažívací potíže, problémy s pamětí, bolesti hlavy, také přibírání na váze a výjimkou nejsou není ani úzkost, deprese, podrážděnost nebo nejrůznější kožní neduhy. Obecně pak platí, že čím víc alkoholu si člověk pravidelně dopřává, tím víc se tyto negativní účinky hromadí.

Věděli jste, že…?

1 týden bez alkoholu

  • kvalitnější spánek, bystřejší mozek i hlava bez bolesti

2 týdny bez alkoholu 

  • zklidnění žaludku a konec pálení žáhy

3 týdny bez alkoholu

  •  lepší krevní tlak, nižší riziko mrtvice a infarktu, zostřený zrak

4 týdny bez alkoholu

  • krásnější pleť a obnovená funkce jater

Ušetříte i zhubnete

Za suchý únor vám ale nepoděkuje jen tělo, ale také vaše peněženka. Třiceti dny bez alkoholu se totiž dá celkem slušně ušetřit. Vítaným účinkem je pak navíc úbytek hmotnosti. Jak už víme, alkoholické nápoje mají nepředstavitelné množství kalorií, a pokud se jich vzdáme, organismus se dostane do energetického deficitu a začne spalovat.


Jak si abstinenci během Suchého února zpříjemnit?

K abstinenci je pochopitelně potřeba především pevná vůle a přesvědčení. Usnadnit si ji však můžete mnoha způsoby. Poradíme, jak během suchého února žít a ne jen přežít. A třeba se vám dny bez pití nakonec zalíbí.

1. Najděte si nový oblíbený nápoj
Výběr náhradního nápoje v kombinaci s přesvědčením, že děláte správnou věc pro své zdraví, dokáže neuvěřitelné divy. A s trochou kreativity navíc rozhodně nemusíte zůstat jen o vodě.
Co takhle zkusit:
- Čaj, jablečný mošt nebo horká čokoláda se skořicí, případně jiným kořením
- Džus nebo limonáda smíchaná s čistou nebo perlivou vodou
- Čistou nebo perlivou vodu s kousky ovoce a bylinkami

2. Změňte svou rutinu
Scházíte se s kolegy po práci obvykle na skleničku? Zkuste místo vysedávání v hospodě večerní procházku parkem. Na zahřátí si s sebou do ruky můžete dát třeba čaj.
Možností je ale i změna lokálu. A tak místo toho, abyste šli na večeři a drink do své obvyklé restaurace, zkuste podnik, kde se nepodává alkohol. Vystoupíte ze stereotypu a nebudete v pokušení. Přátele ale můžete pozvat i k sobě domů. Rozptýlíte se, ušetříte peníze a podávat můžete jen to, co uznáte za vhodné.

3. Objevte nové koníčky
Mnoho lidí pije alkohol jen tak z nudy. Proto si naplánujte program a vymyslete záliby, které vás od piva či vína udrží co nejdál. Zkusit můžete sport, rukodělné činnosti, malování, čtení, anebo se zapojit do dobrovolnických projektů, které vám dávají smysl.

Zdroj: vlasta.cz How to Stop Drinking: 14 Tips for Success (healthline.com) Suchej únor | Ochutnej čistokrevnej život! (suchejunor.cz)

Související články