Je tak jednoduché přenést všechno mokré oblečení z pračky do sušičky, jenže pozor, ne všechny oděvy vydrží vysoké teplo. Pokud vás nebaví kontrolovat každou visačku s informacemi, abyste zjistili, jak o daný kousek prádla pečovat, přinášíme několik pevných pravidel, kterými se můžete řídit.

Podprsenky, plavky a elastanové tkaniny

Oděvy z lycry a elastanu, jako jsou cvičební úbory, plavky a podprsenky, by se měly sušit vždy na vzduchu. Intenzivní teplo sušičky totiž může narušit vlákna materiálu, časem je poškodit, a způsobit tak ztrátu pružnosti. Pokud však oděv obsahuje pouze malé procento elastanu, lze jej sušit na nejnižší stupeň teploty.

Zdroj: Youtube

Hedvábí

Do sušičky by se neměly vkládat ani choulostivé tkaniny, jako například hedvábí. Příliš vysoká teplota látku zničí. Aby totiž hedvábí zůstalo hezké co nejdéle, je třeba ho k sušení pokládat naplocho, aby si oblečení z něj zachovalo tvar. U všech jemných tkanin je nejlepší před praním nebo jakýmkoli sušením zkontrolovat štítek s údaji o péči.

Kůže nebo umělá kůže

Pravá kůže se špatně vyrovnává s teplem nebo vodou, a neměla by se proto dávat do sušičky. Teplo by totiž mohlo způsobit popraskání materiálu. Syntetická kůže je o něco méně citlivá, ale vysoké teploty by mohly způsobit její roztavení nebo smrštění. Sušení kůže by mělo probíhat přirozeně na vzduchu.

Krajka

Stejně jako hedvábí by se i oděvy s krajkovými detaily měly sušit volně na vzduchu. Vložením do sušičky se krajka může zachytit, spálit nebo srazit. Navíc pohybem v sušičce se ničí samotná krajka a po několika sušeních by vám mohlo z oblečení zbýt jen pár potrhaných cárů.

Oblečení s ozdobami

Oblíbené flitrové triko vašeho děťátka do sušičky raději nedávejte. Totéž platí pro oblečení s korálky nebo jinými nalepenými ozdobami. Sušička může zdobení roztavit, což ve finále způsobí problém pro oblečení i pro sušičku.

Batohy a vaky

Pokud si vaše dítě přinese domů špinavý batoh nebo sportovní vak například politý džusem, vyperte ho ručně a pak ho nechte uschnout na vzduchu. Vysoké teploty sušiček by totiž mohly poškodit nejen tkaninu, ale zejména doplňky jako zipy, šňůrky či obrázky.

Tenisky

Přestože mnozí z nás házejí tenisky po vyprání do sušičky, nedoporučuje se to. Může to poškodit boty i sušičku. Teplo může smrštit látku na botě a změnit její střih stejně jako poškodit lepidlo nebo adhezivum, které drží tenisky pohromadě. Po vyprání proto boty sušte raději před ventilátorem. Nejideálnějším řešením je však manuální čištění obuvi a následné pomalé vyschnutí na vzduchu.

Rohože s gumovým podkladem

Pokud máte kuchyňskou nebo koupelnovou rohožku s gumovým podkladem, je nejlepší ji po umytí nechat uschnout na vzduchu. Rohože s gumovým podkladem by se mohly v sušičce vlivem tepla a pohybu v bubnu rozpadnout. Nejlepší je vlhkou rohož položit na rovnou plochu a s použitím starého ručníku odvést tlakem přebytečnou vlhkost.

Termo a funkční prádlo

Speciální funkční prádlo určené pro sporty nebo i jako spodní vrstva pod moto kombinézy rozhodně nepatří do sušičky. Podobně jako spodní prádlo a plavkovina je totiž vyrobeno ze speciálního materiálu, který se s teplem nekamarádí – poškozuje ho, deformuje a nenávratně ničí. Tyto kusy oblečení je vhodné prát na speciální program a sušit pouze na vzduchu.

Zdroj: vlasta.cz marthasteward.com moira.com

Související články