Zkušené hospodyňky, které mají praní v malíčku, už intuitivně vědí, jak s danými kousky prádla naložit. Ale ostatní by měli pečlivě studovat štítky, které nejsou na oblečení všité jen tak.

„Nedodržení pokynů péče o oblečení, které doporučuje výrobce, přináší svá rizika. Oblečení se může o číslo srazit, ztratit tvar nebo se mohou zaprat barvy. Je určitě škoda naše oblečení ničit jen kvůli pohodlnosti. Anebo neznalosti, jak správně vyluštit šifry správné péče,“ říká specialista Adam Rožánek.

Štítky mají na sobě 5 základních pracích symbolů, většinou v ustáleném pořadí zleva doprava!

1. Vanička – symbol pro praní

Obrázek vaničky říká, že můžete oblečení prát v pračce při doporučené teplotě a cyklu. Když je u vaničky symbol ruky, výrobce nabádá k ručnímu praní. Některé pračky mají pro ruční praní speciální program. Pokud program využijete a budete na něj prát jemné prádlo, vložte jej určitě do pracího sáčku.

Přeškrtnutá vanička signalizuje, že se prádlo nesmí vůbec prát a je třeba odnést ho do čistírny.

Teplota vody je označena buď číslicemi, nebo tečkami. Jedna tečka = maximálně 30 °C, dvě tečky = maximálně 40 °C, tři tečky = maximálně 50 °C.

Prací cykly se označují čárkou pod vaničkou: čím více čárek, tím jemnější prací cyklus. Jedna vodorovná čárka pod vaničkou znamená jemné praní, dvě vodorovné čárky pod vaničkou pak nejjemnější praní.

Jak prát a sušit menstruační kalhotky?

„U menstruačních kalhotek výrobci doporučují v závislosti na použitých materiálech různou teplotu praní,“ říká llona Bittnerová z Maluna.cz. „Savá a nepropustná vložka je vyrobena ze speciálních funkčních materiálů. Sypký prací prášek by mohl nepropustnou membránu ucpat, proto dejte přednost tekutým pracím gelům. Při praní menstruačních kalhotek nepoužívejte aviváž. A pokud chcete, aby vám kalhotky vydržely co nejdéle pěkné, do pračky je dávejte zásadně v pracím sáčku na jemné prádlo. Funkčním materiálům v menstruačních kalhotkách také nedělá dobře sušení v sušičce ani sušení na topení. Na žehlení je ideální rovnou zapomenout.“

2. Trojúhelník – symbol pro bělení

 • Prázdný trojúhelník znamená, že prádlo lze bělit jakýmkoli bělidlem.
 • Trojúhelník se dvěma zkosenými čárami pak to, že prádlo můžete bělit jen bělidlem bez chlóru nebo kyslíku.
 • Přeškrtnutý trojúhelník znamená, že prádlo se bělit nesmí.

Vyvarujte se alergií

Někteří výrobci přidávají do pracích prostředků různá aditiva, která mohou být zdraví škodlivá. K rizikovým složkám patří také parfémy, konzervanty či optické zjasňovače, které při praní ulpívají na tkanině. „Pokud jsou tyto látky v častém kontaktu s pokožkou, může docházet k postupnému zvyšování citlivosti imunitního systému a později až k jejich úplné intoleranci. To se následně projeví rozvojem alergické reakce. Používáním kvalitních přírodních produktů lze předejít obtížím a nežádoucím reakcím pokožky, které jsou těmito alergeny způsobeny,“ říká Radek Marták, ředitel výzkumu a vývoje FeelEco.

3. Čtverec s kruhem uprostřed – symbol pro sušení

K sušení v sušičce se vztahuje několik symbolů, základním je čtverec s kruhem uprostřed a vhodnou teplotu označuje počet teček.

 • Čtverec s kruhem uprostřed: sušení v bubnové sušičce
 • Čtverec s kruhem uprostřed a jednou tečkou: sušení při nejnižší teplotě
 • Čtverec s kruhem uprostřed a dvěma tečkami: sušení při běžné teplotě
 • Čtverec s kruhem uprostřed a třemi tečkami: sušení na nejvyšší teplotu
 • Čtverec s plným kruhem uprostřed: sušení za studena
 • Přeškrtnutý čtverec s kruhem uprostřed: vůbec nesušit v sušičce!

Kromě sušičky může výrobce doporučovat i sušení prádla jiným způsobem, to rovněž poznáte podle symbolu:

 • Čtverec s obloučkem v horní části: sušení na ramínku
 • Čtverec se třemi vertikálními čárkami: sušení postupným odkapáváním
 • Čtverec s jednou horizontální čárkou: sušení naplocho/vodorovně
 • Čtverec se dvěma čárkami v horním rohu: sušení ve stínu

„Některé materiály jsou choulostivější než jiné a do sušičky zkrátka nepatří. Rozhodně tam nedávejte žádné krajky, hedvábí, elastické oblečení, vlněné materiály, oblečení s plastovými zipy, podprsenky a jiné jemné materiály. Pokud už potřebujete něco vysušit, tak dbejte na to, aby byla nastavena nízká teplota,“ doporučuje specialista Adam Rožánek.

4. Žehlička – symbol pro žehlení

Součástí obrázku žehličky jsou většinou tečky, které stejně jako u teploty vody označují, na jak vysokou teplotu můžete prádlo žehlit. Jedna tečka znamená žehlení do 110 °C, dvě tečky žehlení do 150 °C, tři tečky pak žehlení do 200 °C. Přeškrtnutá žehlička znamená, že se prádlo žehlit nemá vůbec.

Jsou-li pod obrázkem žehličky čárky nebo drobné tečky, je možné žehlení napařovací žehličkou. Pokud jsou tyto čárky nebo tečky přeškrtnuté, prádlo napařovačkou nežehlete.

5. Kruh – symbol pro profesionální čištění

Kruh odkazuje k chemickému čištění oděvů a jeho možnostem:

 • Prázdný kruh: profesionální čištění v čistírně
 • Kruh a písmeno A: chemické čištění
 • Kruh a písmeno P: chemické čištění perchlorem
 • Kruh a písmeno F: chemické čištění na bázi uhlovodíku
 • Kruh a písmeno W: profesionální mokré čištění
 • Přeškrtnutý kruh: chemické čištění není možné vůbec

Zdroj: Vlasta.cz Trenyrkarna.cz Maluna.cz Ariel FeelEco

Související články