1. Komplikované dětství vyústilo v předčasný sňatek

Jedna z nejkrásnějších žen Hollywoodu, které by i dnes odolal málokterý muž, neprožila zrovna veselé dětství. Její matka trpěla psychickými problémy a stihomamy, kvůli kterým musela být pod psychiatrickým dohledem. Otce nikdy nepoznala. Vyrůstala proto v pěstounské péči. V patnácti letech se jí pak ujala rodinná přítelkyně Grace Goddarová, která ji však zanedlouho z důvodu stěhování do Západní Virginie opustila. Aby se nemusela vrátit zpět do sirotčince, doporučila jí sňatek s dvacetiletým Jamesem Doughertym. A tak se Marilyn Monroe, vlastním jménem Norma Jeane Mortenson, 18 dní po 16. narozeninách vdala. Manželství to ale nebylo šťastné. James sloužil u námořnictva a většinu času se plavil po moři. Mladá Norma pro změnu pracovala v továrně na padáky a po zbytek času se doma nudila. Proto když ji v zaměstnání objevil fotograf David Conover a nabídl jí vstup do modelingové agentury, nadšeně souhlasila. Normin manžel však s focením do reklam ostře nesouhlasil. Zastával názor, že ženská má sedět doma a starat se o domácnost. Skončit s modelingem ale mladá kráska rozhodně neměla v plánu. A tak se hereččino první manželství v roce 1946 rozpadlo.

2. Třikrát vdaná, třikrát rozvedená a třikrát potratila

Poprvé oblékla svatební šaty v 16 letech, když si brala námořníka Jamese Doughertyho. Vydrželo jim to 4 roky. Během natáčení filmu Omlazující prostředek se poznala se svým druhým manželem, baseballovým hráčem Joem DiMaggiem, s nímž se pak v roce 1954 sezdala. Manželství však trvalo pouhých 274 dní. Baseballista, který právě končil sportovní kariéru, toužil po rodině, ona ale plánovala dobýt Hollywood. Třetím a posledním mužem, který sexbombě navlékl snubní prsten, byl spisovatel Arthur Miller. Ve vztahu s ním Marilynino sebevědomí utrpělo nejvíc. Nikdy se jí nezastal, když před ním Marilynin herecký kolega Laurence Olivier prohlašoval, že je hloupá a sebestředná. Také nesouhlasil s tím, aby jeho žena chodila na psychoanalýzy ke své osobní koučce, jelikož byl přesvědčený o tom, že je to hloupost a že jí to nepomůže. Poslední kapkou pak pro Marilyn bylo, když si Arthur poznačil do svého zápisníku, že si ji neměl brát, a ona zraňující poznámku objevila.

3. Neměla ráda luxusní šperky

I když její píseň „Diamonds are a girlʼs best friends“ tvrdí opak, sama Marilyn drahé šperky nevyhledávala a zdobila se obyčejnou bižuterií. Jedinou její vzácností byl diamantový prsten a perlové náhrdelníky, kterými ji obdaroval jeden z jejích manželů – americký baseballový hráč Joe DiMaggio.

4. Imponovali jí starší muži se sexy mozkem

Slabost měla pro postarší muže. To ostatně dokazuje její manželství se spisovatelem a dramatikem Arthurem Millerem. Spolu se svou blízkou přítelkyní Shelley Wintersovou si navíc kdysi vytvořily seznam vysněných mužů, ve kterém nebyl uveden žádný muž mladší 50 let. Mezi jmény figuroval například i Albert Einstein.

5. Sexovala na veřejnosti

Marilyn Monroe trpěla psychickými problémy, s nimiž se léčila i u Anny Freudové, dcery slavného psychiatra Sigmunda Freuda. Ta Marilyn stanovila diagnózy citové lability, nadměrné touhy po sexu, strachu ze samoty a stihomamu spojeného s výbuchy schizofrenie. Hereččin tělesný chtíč byl tak silný, že se neostýchala poddat se vášni kdekoli a kdykoli. Bylo s ní dokonce údajně zahájeno soudní řízení ve věci sexu na veřejnosti s neznámými osobami. Důvodem bylo dlouhodobé citové strádání. Marilyn zkrátka hledala jen trochu té upřímné lásky, které se jí nedostávalo.

6. Měla potíže s orgasmem

Přestože její náručí prošlo mnoho mužů, včetně Franka Sinatry či prezidenta Johna F. Kennedyho, a sex byl neoddělitelnou součástí jejího života, své kamarádce se údajně kdysi svěřila, že žádný z jejích milenců ji nedovedl k vrcholu.

7. Byla záměrně nedochvilná

Chodila pozdě, protože si myslela, že ji ostatní budou mít více rádi. Čekali na ni všichni, všude. Udržovala si tím pocit nenahraditelnosti a důležitosti. Notnou chvíli v napětí, než konečně dorazila na pódium zazpívat narozeninovou píseň, ponechala i publikum na oslavě J. F. Kennedyho, na kterou ji sám pozval.

8. Měla nízké sebevědomí a připadala si ošklivá

Málokdo by tušil, že sexbomba, po níž svého času šílel celý svět, a i dnes by se za ní otočil nejeden muž, si ve skutečnosti připadala ošklivá. Od nízkého sebevědomí si dopomáhala plastickými zákroky. Údajně si nechala upravit nos a bradu. Ke spokojenosti jí to však nepomohlo.

Za svou krátkou kariéru získala celou řadu ocenění: Cenu Britské filmové akademie (BAFTA) jako Nejlepší zahraniční herečka za film Princ a tanečnice (1958), Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herečka v komedii za film Někdo to rád horké (1960), další Zlatý glóbus v kategorii Nejoblíbenější herečka za rok 1962.

Zdroj: g.cz netflix.com