Čich je jako kompas, který nám v životě může hodně pomoci. Mnozí se domnívají, že čich je méně důležitý smysl než zrak či sluch, ale pravdou je, že je pro kvalitu života nepostradatelný. Vůně jsou klíč, který nám odemyká cestu ke vzpomínkám, některé navodí pocit bezpečí. Čich je probouzeč sexuálního apetitu. Ztráta čichu může znamenat katastrofu, pokud vás živí kvalita vašeho mlsného jazyka.

1. Ochutnáváme nosem

Ano, čich je velmi úzce spjat i s chutěmi. Mnoho lidí si myslí, že všechno ochutnáváme svými chuťovými pohárky, ale ty dokážou rozpoznat jen to, zda je něco sladké, slané, hořké, nebo kyselé. Ochutnáváme i nosem, očima a ušima.

Celková chuť, kterou vnímáme, když začneme jíst jídlo, je kombinace signálů, které přijímáme všemi smysly. Úkolem mozku je „hlasy“ interpretovat a říct nám, jestli jsou brambory připálené či zelí převařené. Bez nosu bychom nepoznali ani rozdíl mezi cibulí a bramborou.

2. Čich je pro každého jedinečný

Každý člověk má čich jiný, je totiž zcela řízen genetikou. Různí lidé tak můžou vnímat stejnou vůni odlišně. Některé vůně můžou někomu připadat povzbuzující, jinému uklidňující. Geny určují, jak naše čichové receptory reagují na různé pachové molekuly.

VIDEO: Jak funguje náš čich? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

3. Čich se mění podle ročního období

Schopnost vnímat vůně se mění podle toho, jestli je jaro, léto, podzim, nebo zima. Silnější je v jarních a letních měsících. Zvýšená vlhkost ve vzduchu během teplejších měsíců umožňuje vůním déle přežívat a zlepšuje čichový zážitek.

Více vůní si spojujeme s jarem a létem, třeba vůni květin, čerstvě posekané trávy nebo slanost mořského vánku. Podzimní a zimní měsíce čich spíše otupují, proto má málokdo čichovou vzpomínku na sjezdovku.

4. Vůně jsou spojené se vzpomínkami

Když ucítíte konkrétní vůni, může vás okamžitě přenést do vzpomínek, a to i padesát let nazpět. K tomu dochází, protože čich je hluboce propojen s částmi našeho mozku, které zpracovávají emoce a paměť. Ostatní smysly, jako jsou zrak a sluch, to tak dobře neumějí. Čich jede po přímé lince, proto určitá vůně dokáže vyvolat emoce ohromujícím způsobem.

5. Kouření čichu nesvědčí

Čich výrazně a negativně ovlivňuje kouření, zejména proto, že při spalování tabáku vzniká toxický kouř, který nejen že škodí zdraví, ale také zanechává nepříjemný cigaretový zápach na oblečení, vlasech i pokožce. Navíc kouřem načichne i celý byt nebo dům, což rozhodně není žádoucí.

Dnes už však existují různé bezdýmné alternativy mezi které patří zařízení na nahřívání tabáku např. IQOS nebo e-cigarety, u kterých nedochází k hoření a tím pádem nevzniká kouř, ale aerosol. Ten nezanechává nepříjemný cigaretový zápach. Nejen proto jsou bezdýmné výrobky podle odborníků pro kuřáky, kteří nepřestanou, vhodnější alternativou než klasické cigarety.

6. Čich mají ženy lepší než muži

Ženy mají nejen lepší čichové schopnosti, ale pachům přikládají i větší význam. Výraznější čich mají v první polovině menstruačního cyklu a vrcholné senzitivity u nich dosahuje v plodných dnech. Až menopauza jim supernos změní na otupený smysl, jakým disponují muži. Pokles hladiny estrogenu a progesteronu často vede ke snížení nebo změně čichu.

7. Vůně mají vliv i na nakupování

V několika studiích bylo prokázáno, že vůně výrazně pomáhají v tom, aby lidé pozitivněji vnímali zboží a atmosféru v obchodě. Nejlépe na nakupující fungují aromata, která jsou svázaná s konkrétním produktem. Například citrusové vůně evokují touhu vrhnout se k nákupu čisticích prostředků.

8. Vůně podpoří relaxaci a zlepší náladu

Levandule může zpomalit činnost nervového systému, podpořit tak zklidnění a zlepšit kvalitu spánku. Výzkumy taky ukazují, že muži i ženy, kteří před usnutím čichali nejrůznější jim příjemné vůně, nejenže lépe spali, ale měli i příjemné sny.

Chcete být lépe soustředění? Pak čichejte mátu nebo levanduli. Sportovci, kteří čichali pravidelně mátu, běhali rychleji než ti, kteří nečichali žádnou vůni. Mezi vůně, které zlepšují náladu, patří nejen levandule, ale také vanilka a citrusy.

9. Někteří lidé necítí nic

Necítit nic, ta představa je zničující. Představte si, že jíte své oblíbené jídlo a cítíte maximálně to, že je trochu sladké nebo trochu slané. Necítíte plesnivý chléb, kyselé mléko nebo spálenou pizzu. A co teprve kdyby náhodou u vás doma začalo hořet! Tragédie.

Lidé, kteří ztratili z nějakého důvodu čich, můžou využít takzvaný trénink čichu. Hodí se nejen třeba po covidu, ale i pro kuřáky. Nácvik čichu zejména u seniorů zlepšuje čichové funkce, ale taky verbální funkce a celkovou pohodu. A podle studií je tahle čichová zábava účinnější než sudoku.

Malý test nosu

  1. Nakrájejte deset různých druhů ovoce a zeleniny, třeba jablko, hrušku, kedlubnu, syrovou bramboru, a promíchejte.
  2. Pak zavřete oči, zmáčkněte si nos a ochutnávejte kousky.
  3. Poté nos uvolněte a k nakrájeným kouskům si přičichněte a znova ochutnejte.
  4. Oči musejí být neustále zavřené.
  5. Jestli jste poznali osm z deseti vůní a chutí, máte čich v naprostém pořádku. Pokud jste rozeznali méně než čtyři, měli byste začít trénovat.

Zdroj: časopis Vlasta, vlasta.cz