Rychlé myšlení je důležité pro rozhodovací proces. V situacích, které nejdou zrovna podle plánu, člověku dovoluje nezmatkovat, zůstat, jak se říká, nohama na zemi, a produktivně konat. Jak poznat, že jste v něm dobří?

Test rychlého myšlení

Zkuste si náš test rychlého myšlení, abyste zjistili, jak bezprostředně a svižně dokážete zpracovat své myšlenky. Test se skládá ze 6 otázek, na každou z nich máte pouhé 3 sekundy. Nepodvádět!

  1. Vyjmenujte 3 zvířata, která začínají na písmeno ‚H‘.
  2. Vyjmenujte 2 země začínající písmenem ‚V‘.
  3. Vyjmenujte 2 značky aut začínající na ‚M‘.
  4. Vyjmenujte 3 světové značky, které začínají písmenem ‚N‘.
  5. Jmenujte 3 české ženské celebrity, jejichž křestní jméno je ‚Lucie‘.
  6. Pojmenujte 2 libovolné věci začínající na ‚X'.

Nápověda: 1. hroch, hyena, had; 2. Venezuela, Vietnam; 3. Mitsubishi, Mercedes-Benz; 4. Netflix, Nestlé, Nike; 5. Lucie Bílá, Lucie Vondráčková, Lucie Borhyová; 6. xylofon, xbox.

Tak jak jste si vedli? Pokud jste nebyli úplně stoprocentně úspěšní, vůbec nic se neděje. Vše se dá naučit. Stejně jako svaly i mozek leniví a zapomíná, když ho dostatečně nestimulujeme. Ve strukturách jeho neuronů jsou totiž „vyšlapané“ cesty na základě našich minulých zkušeností, takže pokud jsme zabředli do stereotypů, mozek má tendence přestat se snažit.

Jestliže mu však nabídneme novou zkušenost, tyto cesty se rozšiřují, vytvářejí se nové odbočky a nebo zcela nové sítě bez ohledu na věk. Trénovat a držet mozek neustále ve střehu bychom proto měli každý den. Třeba další hrou, k níž potřebujete jen tužku a papír, kterou se navíc zabavíte třeba během zdlouhavého čekání u lékaře.

Související články

Zeměpisná hra

Z paměti nakreslete mapu svého města nebo okolí. Zkuste zahrnout hlavní ulice, vedlejší ulice, oblíbené obchody i místní památky. Až budete hotoví, porovnejte svou nakreslenou mapu se skutečnou mapou. Zapomněli jste na něco? Anebo všechno sedí do puntíku přesně?

Je na vás tato aktivita příliš snadná a troufáte si na víc? Pak zkuste z paměti nakreslit mapu celé České republiky nebo dokonce Evropy a označit města nebo státy.

Zdroj: vlasta.cz, YourTango, The Impact of Sustained Engagement on Cognitive Function in Older Adults: The Synapse Project

Související články