Nemá smysl si nic nalhávat. Jarní úklid je nezbytné zlo, kterému se jen tak nevyhnete. Jestli ho máte zrovna před sebou, zkuste si ho usnadnit pomocí pár tipů.

1 Uklízejte místnost po místnosti

Nejúčinnějším způsobem důkladného úklidu je postupovat místnost po místnosti. Sepište si kontrolní seznamy úklidu pro každou místnost, které vám pomohou s organizací a připomenou vám místa, která vyžadují zvýšenou pozornost. Při samotném úklidu myslete na to, že je třeba začít v horní části místnosti, například utíráním prachu ze stropního ventilátoru, a postupovat dolů k podlaze, abyste eliminovali zbytečnou práci.

Než se vrhnete na samotný úklid, pusťte si rychlou hudbu (žádné ploužáky), nebo hudbu, kterou máte rádi. Práce vám půjde rychleji a lépe od ruky, uvidíte!

2 Protřiďte si věci

Jednou z největších součástí jarního úklidu je často zbavování se přebytečných věcí. Užitečné vám může být roztřídění věcí do třech kategorií – darovat, vyhodit a uskladnit. Připravte si tři krabice, popište je a pusťte se do třídění… Krabice s přebytečnými věcmi darujte na charitu, nebo můžete uspořádat prodej na dvorku… Se vším ostatním zamiřte do kontejnerů na tříděný odpad, případně do sběrného dvora…

DOBRÁ RADA

Dbejte na to, ať má každá věc své místo – hned víte, kam patří, nemusíte jí neustále vymýšlet nové umístění, a také víte, kde ji v případě potřeby najdete. Uklízejte věci ihned, zabere to méně času i energie než velké úklidy. Je to jediná účinná prevence vzniku nepořádku. Rozlučte se také s lapači prachu a vším nepotřebným – nepotřebujete žádné sošky, výstavky a sbírky. A pokud ano, dejte je do ozdobných krabic, v nichž vyniknou, a navíc se budou i lépe uklízet.

3 Čisticí prostředky omezte na minimum

Potřebujete-li nakoupit nové čisticí prostředky, omezte počet položek na minimum. Nesčetné množství čisticích prostředků může vytvářet zbytečný nepořádek a pravděpodobně je k udržování čistého a svěžího domova všechny nepotřebujete. „Rozhodněte se pro kvalitní univerzální čisticí prostředek a utěrky z mikrovlákna. Tyto položky pokryjí většinu povrchů ve vaší domácnosti,“ radí Alexandr Řeháček, zakladatel eco čisticích prostředků AYETO Eco. Při výběru čisticích prostředků myslete ekologicky – kdy samotným výběrem vhodných produktů pomáháte nejen sami sobě, ale také životnímu prostředí...

4 Naplánujte si práce podle sezony i počasí

Mnoho domácích prací je třeba provádět sezoně, zejména v rámci příprav na teplejší počasí. Co už po zimě nebudete potřebovat, uložte – například zimní oblečení, lůžkoviny, dekorace i další předměty a vyměňte je za ty jarní, aby váš domov vypadal svěže. Venkovní práce jsou samozřejmě ideální za hezkého počasí – pokud si je naplánujete, a venku „lije jako z konve“, mějte záložní plán, do čeho se pustíte doma… Ať nejste s jarním úklidem ve skluzu.

5 Odkud kam?

Co se týká místností, kde začít uklízet, „odstartujte“ úklid kuchyní a koupelnou, které jsou nejnáročnější, a později by se vám do nich nechtělo pustit. Na začátku úklidu máte nejvíce energie, a tak hurá na tyto náročné místnosti. Poté pokračujte do obývacího pokoje, a nakonec do dětského pokoje a ložnice.

„Každodenní úklid vám usnadní úklid víkendový a za ten zase budete vděční při úklidu měsíčním a hloubkovém. Doma se nenahromadí nepořádek, a úklid tak bude snadnější a rychlejší.

6 Zaveďte nové úklidové návyky

Důkladný jarní úklid, který se týká celého domu, je skvělou příležitostí k vytvoření trvalých úklidových návyků, které mohou příští jarní úklid ještě více usnadnit. Nesnažte se například provést celý jarní úklid během jednoho víkendu nebo dokonce jednoho dne. Místo toho se každý den věnujte položkám na seznamu úkolů jen 15 minut. To vám pomůže získat návyk uklízet 10 až 15 minut denně i poté, co jste s jarním úklidem skončili.

Víte, že (nejen jarní) úklid je přínosný, svým způsobem uklidňuje, a dokonce může pomoci zvládat stres, tedy alespoň ten krátkodobý? Pomáhá také a dodává energii, když se zbavíte rozbitých nebo dávno nepoužívaných věcí…

Zdroj: časopis Překvapení

Související články