Na sociální síti můžete najít jak přátele nebo inspirativní osobnosti, tak lidi, kteří sem chodí šířit nenávist, mají tendenci být emočními upíry, zkrátka vám a vašemu duševnímu zdraví nedělají dobře.

Vyskočí na vás fotka dokonale upravené ženy se čtyřmi dětmi, která hlásá, že najít si pro sebe čas rozhodně jde, stačí si přivstat. Motivuje vás to, nebo se cítíte pod psa, protože vy zkrátka v pět ráno nevstanete a nejdete běhat?

Vymezuje se vaše oblíbená influencerka neustále vůči ostatním a věty „Jsem snad jediná, kdo ještě nedělá reklamu na produkt xy apod.“ jsou na jejím profilu dnes a denně? Cítíte, že se snaží vyvolat konflikty a vás tlačí k tomu, abyste si „vybrali“ stranu?

Sledujete člověka, který se pasoval na názorového guru, rozumí všemu a přesvědčuje o své pravdě vás ostatní, jenže jeho teorie pokulhávají a začínají mít blízko ke konspiracím? Pryč, rychle pryč!

VIDEO: Co si o škodlivosti sociálních sítí myslí odbornice na ně Michelle Losekoot?

Zdroj: Youtube

Jaké profily vám spíš škodí?

Expartner

Sledovat bývalého partnera není nic, co by bylo potřeba, a nesnažte se nalhávat si, že váš rozchod proběhl v klidu, jste dospělí apod. Vaše cesty a názory se rozešly a je třeba se posunout, což v případě, že budete denně sledovat, jak žije, jak zvládá váš rozchod, s kým tráví čas a jak mu to sluší, půjde jen těžko.

Toxický pozitivista

Chodíte si na sociální sítě pro dávku motivace? To je v pořádku, ale některé profily působí až agresivně, co se motivace či pozitivního přístupu týče. Tito lidé trvají na tom, že musíte být neustále dobře naladěni, makat na sobě a nikdy se nevzdávat.

Vy pak cítíte tlak a ve chvíli, kdy na sobě přestanete pracovat, máte pocit, že jste selhali. Je naprosto v pořádku nemít vždy 100% nabité baterky a americký úsměv na tváři, nenechte si namluvit opak.

Dezinformátor

Témat, kterým se autoři konspirační teorií věnují, existuje mnoho, namátkou jde o otázku uprchlíků, válku na Ukrajině nebo třeba očkování. A sociální sítě jsou ideálním prostředím, kde lze tyto teorie šířit.

Tito lidé na svých profilech pravidelně sdílí falešné zprávy nebo zkreslují skutečnost, zpochybňují vědecké argumenty a snaží se vás přesvědčit o tom, že vaše vnímání světa možná není správné. Jejich cílem je vyvolat strach a paniku.

Podobné je to s profily, které cíleně šíří nenávist, např. proti lidem s určitou sexuální orientací, různého náboženství nebo původu. Jejich cílem je poštvat ve společnosti různé skupiny proti sobě a podpořit toxickou atmosféru.

Vytuněná kráska

O tom, jaký vliv mají sociální sítě na utváření nerealistického kultu krásy, se mluví čím dál častěji. Vidět totiž denně desítky až stovky dokonale upravených fotografií štíhlých lidí, žen s perfektním make-upem a v trendy oblečení, vám zcela přirozeně nemusí dělat dobře. Začnete se srovnávat, ztrácíte sebevědomí, u citlivějších osob může sledování takových profilů způsobit úzkosti nebo poruchy příjmu potravy.

Zahlcovač

Dospělí lidé by měli využívat sociální média s rozmyslem, užitečně a ne za každou cenu. Sledujete-li ale člověka, který sdílí opravdu každou drobnost ze svého života, aniž by to pro vás osobně mělo nějaký přínos, nemusíte se cítit provinile, že ho přestanete sledovat.

Několikahodinové zkoušky kapely, kterou ani neznáte, každý drobný pokrok cizího batolete nebo den od rána do večera člověka, se kterým jste kdysi chodili na vysokou, nejsou něco, co by vás obohatilo.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, bodyandsoul.com.au, cosmopolitan.com, yourtango.com, tiffanyhogle.com