Barvy, které zvětší prostor a uklidní
Možná už jste malovali několikrát a pořád se v obýváku necítíte pohodlně. Pokud okna směřují na sever, vyvažte chlad oranžovou stěnou nebo vybírejte z palety světlých zemitých tónů jako písková či okrová. Odvážnější povahy mohou rozsvítit místnost žlutou, která navíc přináší do prostoru energii.
Se sytými odstíny opatrně
Jestli máte radši chladné odstíny, nechte si je na doplňky nebo do místností, které jsou obrácené na jih a východ. Říká se jim slunné a i bez kompasu se poznají tak, že vás ráno z postele tahá sluníčko nebo vám vesele svítí na šálek s první kávou, který si vychutnáváte v obýváku. Ložnici dopřejte sytě modrou nebo tmavší hnědou, obýváku klidně ultramoderní černou malbu. Jenom pozor na prostor, syté odstíny opticky kradou metry a zmenšují.
Trendy je zelená
Aktuálně patří mezi módní favority zelená. Každý ví, že uklidňuje, ale záleží na sytosti a tónu, zda půjde do teplých, nebo studených nádechů. Podle vzorníku vám ji namíchají v hobby marketech a ideální je vyzkoušet si ji na větším kousku skutečné zdi. Počítejte s tím, že výsledek působí ve velké ploše obvykle tmavší, než si představujete.
Boduje i růžová
Překvapivě neutrální a uspokojující barva je růžová, především pastelové odstíny. Zapomeňte na holčičí pokojíček, vnese hýčkající ženskost i do rodinného obýváku. Originálně zaboduje na zdech kuchyně.
Rande s černou
Možná máte slabost pro černou barvu. Nemusíte ji mít ale jenom v šatníku, s pár radami se jí můžete obklopit i v bytě.
Jestli chcete černou barvu na zeď, vyberte si jednu stěnu, celý obývací pokoj už by byl moc ponurý. Nejdřív si to nanečisto představujte, kterou zvolit, jestli na místo v zorném úhlu, třeba za televizí, nebo naopak, za záda sedačky, kde nebude tak na očích. Nejlepší je stěna, která navazuje jednou hranou na zeď s oknem. Protilehlá bez okna totiž opticky ukradne prostoru velikost.
Extra tip
Pořádný šmrnc dodá pokoji, když temnou stranu vyvážíte třeba vedlejšími s výraznou stříbrnou tapetou nebo matnou šedou barvou. Ale jinak se černá snese i se sytými nebo zářivými odstíny, záleží na vaší odvaze, fantazii nebo původních omalovánkách v pokoji. Spolehlivě funguje, když ještě černou někde v pokoji zopakujete. Umělecky působí černé rámečky obrázků na přilehlých stranách, nebo dokonce černobílé fotografie. Nezklamou ani povlaky na polštářky nebo nějaká souprava váziček.
Jestli vás baví kousky typu „udělej si sám“, kupte si obyčejný dřevěný stůl či pár židlí (nebo stoličku pro začátek) bez povrchové úpravy a omalujte ji načerno. Moc se s tím nepatlejte, klidně nanášejte barvu na povrch houbičkou, protože drobné nedokonalosti nátěru podtrhnou výslednou originalitu.
Černou podlahu neplánujte. Je na ní vidět každé zrnko prachu!
Jak vybrat barvu sedačky
Zapasovat novou barvu do ustáleného obýváku není tak těžké, když si pohlídáte pár věcí. Nejdřív se rozhodněte, jestli bude nový kousek dominantou pokoje, nebo spíš chcete, aby splynul.
V prvním případě klidně vytvořte kontrastní šok, ale pohlídejte, aby se v okolí vyskytovaly maximálně dvě další výrazné barvy, především u ostatního nábytku. Sedačku vyberte jednobarevnou, udělejte z ní výrazný ostrůvek, což znamená, že by kolem ní mělo být asi půl metru místa. Její barvu už nikde neopakujte, ani když vás bude lákat doladit styl třeba vázičkou, působí to totiž amatérsky.
Strakatinu nastěhujte domů, pokud většina barev v pokoji splňuje ladění tón v tónu. Což se dá představit třeba na kávě ředěné mlékem. K tmavě hnědému espresu se hodí světlejší kapučíno a caffè latte, kde mléko už kávu skoro přepralo. Tónovací paleta může být šedá, modrá, ale klidně i červená.
Barvy, které se hodí ke všemu
Máte-li doma barev spoustu, snadnější než hledat, která sedačka k nim zapadne, bude sázka na barvy, které se hodí ke všemu. Neutrální jsou světle béžová neboli krémová, středně šedá a námořnická modrá. Sytost odstínu zvolte podle výmalby a podlahy, čím tmavší jsou, tím světlejší barvu má mít sedačka. Zajímavá volba je takzvaný melír, který jemně kombinuje vlákna jedné barvy (světlá a tmavší) a sedačka se trochu opticky mění při pohledu z různých úhlů a při různém osvětlení.
A nakonec tři rady od profíků do obýváků, které se často vyskytují v našich domácnostech. K masivní dřevěné nábytkové stěně laďte okrovou sedačku, ke světlému nábytku ve stylu severských studentských pokojů nastěhujte žlutý či červený kus a do černobílého pokoje sedací kout modrý nebo fialový.
Zdroj: časopis Vlasta speciál