Někdo uklízí pravidelně, někdo nepravidelně a nárazově. Někdo investuje do úklidu více času, někdo méně. Podle průzkumu Research Now, kterého se zúčastnilo přes šest tisíc lidí z celého světa, vyplynulo, že nejvíc milují úklid Brazilci a Japonci. My Češi jsme někde uprostřed a zdá se, že jsme více velkorysí, pokud jde o úklid.

VIDEO: Jak vybrat tyčový vysavač? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Vysávání je nejčastější činnost

Vysavač je skutečně pro mnohé nejrychlejší pomocník, pokud jde o úklid. Z průzkumu, který prováděla Instant Research agentura Ipsos pro Sencor, vyplynulo, že každý den se vysává v 15 % českých domácnostech.

Za tohle číslo můžou ženy, protože ty vysávají každý den 2x častěji než muži. Alespoň jednou za 2–3 dny pak vysává polovina českých žen, ale jen každý třetí muž.

Kvůli úklidu se hádá polovina rodin

Na úklid se dívají obě pohlaví odlišně, jak ukázal průzkum. Zdá se, že muži jsou prostě línější, pokud jde o vysávání. Přístup k uklízení je také důvod, proč se kvůli němu někdy hádá až polovina českých domácností.

Jen málo lidí považuje úklid za koníček, a to i přesto, že existují moderní přístroje, které zvláště vysávání ulehčují.

Mladí a staří vysávají nejméně

Průzkum mimo jiné ukázal, že rozdíly v přístupu k úklidu jsou i mezi jednotlivými generacemi. Nejpečlivější jsou lidé ve věku 27–35 let, ti vysávají 2–3x týdně. Nejmladší generaci stačí vysávat jednou do týdne nebo jen občas podle potřeby. Láska k vysávání klesá i s věkem. Ve věku 54–65 vysává každý den jen 7 procent respondentů.

Co Čechům na vysávání vadí?

Čtvrtině lidí vadí samotná aktivita, vysávání prostě nemají rádi. Zhruba stejná část nesnáší hluk při vysávání a 23 procent si stěžuje na krátký kabel. Ženám vadí i hmotnost vysavače, to překvapivě nevadí starší generaci, která jiné vysavače neměla k dispozici.

Ovšem hmotnost už dnes nemusí být problém. Existují robotické vysavače, které za vás uklidí dokonce i tehdy, když nejste doma. Populární jsou i tyčové vysavače, které jsou lehké a výkonné.

Proč je fajn mít uklizeno?

Podle psychologů je udržování organizovaného pořádku důležité i pro naši psychiku. Podle jedné studie se ukázalo, že lidé, kteří mají doma uklizeno a čisto, jsou zdravější než ti, kteří mají doma nepořádek.

A jiná studie ukázala spojitost mezi pořádkem a stresem a depresí. Zvláště ženy, které popisovaly svůj domov jako neuklizený, častěji trpěly depresemi a únavou. Takže? I když vás to možná nebaví, vezměte do ruky aspoň párkrát do týdne vysavač, ustelte si a zbavte se zbytečných věcí.

Zdroj: vlasta.cz, sencor.cz, verywellmind.com, psychcentral.com

Související články