Nejprve zamiřte dovnitř s kbelíkem nebo větší taškou a posbírejte do ní všechno, co stojí na umyvadle a vaně. Nadzvedávání jednotlivých kusů a otírání plochy jen pod nimi zabírá moc času. Při vracení zpátky lahvičky otřete a zkontrolujte, jestli už ty málo používané neprošly. Také se tak snadněji odhalí, pohledem i podle váhy, když šampon končí.
Nejdřív odmočit
Sice toužíme mít šůrování rychle za sebou, ale když použijete vodu a saponát a dáte jim čas, spousta nečistot se namáčením uvolní a snadněji je odstraníte. Namočte pomocí houbičky nebo hadru všechny povrchy umyvadel, van a sprchového koutu. Na místa, kde se usazuje vodní kámen, třeba okolo vodovodní baterie nebo na vaně, kudy odtéká voda při puštění kohoutku, klidně nalijte i trochu octa.
Vyklidit a vyluxovat
Zatímco se budou povrchy odmáčet, vykliďte podlahu. Odneste koš s prádlem, lahve s čistidly i koberečky, ty ideálně nechte vyvětrat na balkoně. Pak si do koupelny odneste vysavač. Luxovat tam není tak obvyklé, ale dostanete se i do koutů, kde se špatně vytírá prach z podlahy. Vysajete také vypadané vlasy, které se špatně zametají. A parádně vyděsíte rybenky.
Doleštit do sucha
Vydrhněte odmočené povrchy. Aby byla radost úplná, mějte jeden hadřík v kbelíku se saponátem a druhý suchý, kterým pak očištěné plochy doleštíte do sucha. Na odolnější špínu povolejte mycí houbičku, dostatečně velkou, abyste ji nemuseli svírat mezi prsty a nechytla vás při delším drhnutí křeč. Jestli si nějaký povrch zaslouží specialistu, jsou to zrcadla, alkoholový čistič nenechává šmouhy. Nakonec vytřete. Co je mokré, není čisté a v uzavřené koupelně zplesniví. Ždímat, ždímat, ždímat, ať už hadr, či mop.
Sprchový závěs – jak ho vybrat a jak se o něj starat?
Ze všech věcí v koupelně mu věnujeme asi nejméně pozornosti. Kupujeme ten, který nám padne do oka, ještě častěji ten ve slevě. Moc nedumáme nad hygienou, že visí ve vlhkém prostředí, kde se daří bakteriím, a jak často a kolik lidí na něj sahá. Tohle zvažte už při nákupu. Po umělohmotném sklouzne víc nečistot a udržuje se snadněji, proto se lépe hodí do větších domácností.
Než pro něj vyrazíte nebo začnete brouzdat po internetu, skočte do koupelny s metrem. Závěs samozřejmě musí dostatečně přesahovat okraj vany či sprchového koutu, ale neměl by se dotýkat dna, protože pak déle schne a tvoří se na něm žluté skvrny od vodního kamene, především když máte doma tvrdou vodu.
Jestli právě marně přemýšlíte, jak je starý váš závěs, buď ho vyměňte, nebo vyperte. Z hygienických důvodů se doporučuje očistný zásah jednou za čtvrt roku, což se dobře pamatuje, prostě akci spojte se změnou ročního období. Právě teď bude na řadě podzimní očista.
Plastový závěs sundejte i s kroužky a namočte ho přes noc do kbelíku s 8 litry vody, do které dáte dvě deci octa. Pokud jsou na něm skvrny od kamene, použijte místo octa čisticí saponát na koupelny. Ráno opláchněte vlažnou vodou. Jestli závěs ještě má pár skvrn, dočistěte je houbičkou a tekutým pískem. Sušte jako prádlo, ideálně venku. Před pověšením otřete tyč dezinfekcí.
Zdroj: časopis Vlasta speciál