Vysavač

Začněte netradičně úklidem uklízeče. Vezměte do parády vysavač. Nejprve ho otřete nasucho prachovkou, pak navlhčeným hadříkem. Zkontrolujte, jestli kolem koleček nejsou namotané vlasy. Ústí hadic na vnitřní straně vytřete houbičkou s trochou prostředku na nádobí, zde se drží i mastnější špína. Saponátem umyjte také plochu luxovacích hlavic. Pokud je opatřena minikartáčky, nečistoty se dají uvolnit hustým hřebínkem nebo špendlíkem.

Kliky a vypínače

Kliky jsme se už naučili umývat pravidelně. Ale co vypínače? Nejenom na zdi, ale také u lampiček. Je na nich mastnota z rukou, kterou uvolní hadřík navlhčený kapkou saponátu, pak utřete dosucha papírovou utěrkou.

Rámy a čalounění

V ložnici se zaměřte na bočnice postelí. Pokud jsou polstrované, vysajte je a vyčistěte jako sedačku, třeba pěnovým čističem. Rámy z pevných materiálů otřete hadříkem namočeným ve vodě s antibakteriálním saponátem nebo alespoň vodou s octem.

Co je staré, to vyhodit

K velké očistě patří i vyhazování. Rozlučte se s WC štětkou nebo ji přes noc ponořte do vody s odstraňovačem nečistot a vodního kamene. Ráno opláchněte vlažnou vodou.

Na co pozor

Neděláte něco špatně? Máme dobré tipy na efektivní práci.

Když při utírání prachu najdete zapadlou špinavou ponožku, zamíříte s ní k pračce a cestou vás napadne, že ještě posbíráte špinavé prádlo po zbytku místností. V koupelně si řeknete, že by nebylo špatné pračku naplnit a pustit. Jéje, nechtělo by to umyvadlo vydrhnout? Koukám, že dochází pasta na zuby… Čas letí a energie ubývá.

Utírání prachu patří mezi demotivující úkoly. Na jedné straně místnosti začnete, a než dojdete na druhou, už se na otřené poličky snesl nový. Protože ho nelikvidujete, ale víříte. Vyřazená trička odneste na recyklaci a investujte do chytré prachovky. Přitáhne miničástečky jako magnet, samozřejmě se jich nevzdá. Prach se také dá omezit nárazovým větráním. Nenecháte otevřené okno půl dne, ale otevřete všechna najednou a proženete bytem ozdravný průvan.

Třídit a vyhazovat věci v průběhu úklidu do pytlů a stavět z nich barikádu v uklízené místnosti moc nemotivuje. Pověřte někoho v rodině, aby je odnášel do kontejnerů. Jestli nemáte spolupracovníka, dávejte je aspoň za dveře bytu, ať už si sousedé myslí, co chtějí.

Každý má jiný domácí řád, možná vám po ránu připadají důležitější jiné povinnosti. Ale odkládat uklízení je chyba. Například umýt ráno hromadící se nádobí nebo ho naládovat do myčky je hračka.

Jak si usnadnit práci

Na sbírání rad na toto téma je odbornicí naše kolegyně Lucka, třeba se vám některý její fígl hodí.

Udělejte si správné prostředí. Trikem, který používají snad všechny úklidové koučky, je hned po ránu si ustlat. Malá uklizená oáza zlepšuje náladu a také přivítání po návratu z práce je prima. O tom, že ustlaná postel tolik neláká znovu do ní skočit, ani nemluvě. Ovšem základem oklamání mozku je každodennost.

Ráno je výborný čas pro něco malého uklizeného. Zvláště pokud vám aktuální situace naordinovala domácí práci, která se samozřejmě nevypaří, ale dá se třeba o půl hodiny odložit. Moje maminka se naučila odmývat ráno nádobí od večeře a snídaně a chválí si to. Do mytí podlahy v celém bytě nebo leštění oken se samozřejmě nepouštějte. Prima je taky dojít s košem.

Když uklízení nesnášíte a už na startu do něj jdete naštvaně, odsýpá mnohem pomaleji. Já si vylepšuji náladu nosem. Provoním si místnost pokojovým sprejem nebo voňavou svíčkou. Levandule budí pocit čistoty už dopředu, ale mě víc motivují citrusy, zbožňuju grep, nebo jehličnany, tvářím se, že místo úklidu se procházím v lese.

Kritické místo je pro mě podlaha v kuchyni. Ušetříte čas a námahu, když před linku položíte malý kobereček. Není na něm vidět tolik špína, a ještě zabrání, abyste ji roznášeli po celém bytě. Jednou za týden vyklepat a hodit do pračky je téměř bez práce.

Zdroj: časopis Vlasta speciál

Související články