1. Nábytek

Za nábytek se leze špatně, především pokud máte zasloužilou nábytkovou stěnu, se kterou opravdu nikdo nehne. Ale co mezery mezi boky skříní a zdí? Vejdete se tam úzkou hubicí vysavače. Nebo alespoň ramínkem, na které natáhnete navlhčenou ponožku. Ta zachytí prach a také minipavučiny. Případně i nějakého jejich obyvatele.

Zdroj: Youtube

2. Pračka či lednička

Existují nadšenci, kteří poctivě každý týden vysunou z místa pračku a vytřou podlahu pod ní. Možná ji máte napasovanou do malého prostoru a moc hýbat s ní nejde. Zkuste to jednou za čas alespoň o pár centimetrů dopředu a do stran a vydrhněte odhalená místa. Kolem krajů se dostane prachu nejvíc, a když ho chytíte včas, do středu se neposune.

3. Rychlovarná konvice

Otíráte pravidelně stojánek varné konvice? Samotnou konvici v čistotě udržujeme, ale na stojánek, který je napevno připoutaný k zásuvce, si vzpomeneme málokdy. Přitom se obvykle při vaření vody trochu zahřeje a prach se na něj přitaví. Nezapomeňte ho před otíráním mokrým hadříkem se saponátem vytáhnout ze zásuvky.

4. Přívodní kabely

Nečistoty a bakterie mají rády i přívodní kabely. Ať už ke kuchyňským spotřebičům, ale také u nabíječek, nebo fénů, či žehliček na vlasy. Lépe než houbičkou na nádobí je vyčistíte hadříkem z mikrovlákna. Menší nečistoty pustí vodou, odolnější neodolají, když si na hadřík stříknete trochu čističe s alkoholem, třeba na sklo.

Uklizený byt doplňte květinami, třeba orchidejí ve skle

V oblíbených aeráriích, tedy miniskleníčcích, se dají pěstovat také orchideje.

Vypadá to krásně, ale bude se to exotickým rostlinám líbit? „Orchideje jsou epifyty, což znamená, že žijí v korunách stromů, kde se svými kořeny přichycují na kůru. Milují vlhkost a dostatek světla i na kořenech, proto je jejich pěstování ve skleněných nádobách ideální. Skleněná závěsná aerária jim poskytují všechno, co orchideje potřebují – dostatečný přístup světla a zároveň zavěšení do prostoru,” prozradila květinářka Lenka Hrubá. Malé aerárium s rostlinkou se dá pořídit již od 490 Kč. A přidala i dobré rady!

  1. Aerária jsou lehká, takže se dají zavěsit i na lustr.
  2. Zálivku provádějte rosením nejlépe dešťovou, převařenou nebo destilovanou vodou, která nezanechává na skle stopy vodního kamene.
  3. Jednou za čas nechte orchidej pořádně napít. Do nádobky nalijte vodu, za hodinu ji opatrně vylijte.

Zdroj: časopis Vlasta, Zahrada na niti

Související články