1. Uklízíte podlahy pomocí klasického vysavače

Pokud při úklidu domácnosti používáte vysavač, kterým vysáváte jak koberce, tak podlahy, je velmi pravděpodobné, že vytváříte více nepořádku, než kolik ho skutečně uklízíte. Klasické vysavače s rotačními kartáči jsou totiž určeny především na koberce. Při použití na tvrdých podlahách může tudíž rotační kartáč nečistoty spíše rozptýlit, než aby je účinně posbíral, což vede k neefektivnímu úklidu. Lepší proto bude použít na koberce vysavač a podlahy hezky postaru zamést a vytřít.

Zdroj: Youtube

2. Používáte tyčový vysavač na koberce s vysokým vlasem

Možná že na koberce s vysokým vlasem používáte nevhodný přístroj. Tyčový vysavač totiž nemusí mít dostatečný výkon, aby pronikl hluboko do vláken, a tak nečistoty jen rozmetá po povrchu. Řešením je investice do tradičního vysavače, který práci odvede dobře. Není na škodu si projít uživatelské testy a recenze na internetu, abyste měli jistotu, že je přístroj dostatečně silný.

3. Vysáváte jen jedním směrem

Ve vláknech koberce se často skrývají částečky prachu a nečistot, které pouhým okem nevidíte. Je proto důležité vysávat několika směry tam a zpět, aby se vlákna rozrušila, a byla tak větší jistota, že se prach v hlavici zachytí. Vysávejte pomalu a pečlivě, důležitý je i tlak každého tahu.

4. Po vysávání utíráte prach

Nejdříve utřete prach a až následně vysávejte. Úklid prachovkou po vysávání totiž shazuje prach zpět na podlahu. Při úklidu začněte od stropu, rohů a nástěnných polic a postupujte směrem dolů až k podlaze, abyste nemuseli jeden povrch čistit dvakrát.

5. Luxujete pouze podlahu

Luxování podlah a koberců je samozřejmost. Ale co gauče nebo závěsy? Na ty pravděpodobně zapomínáte, nemáme pravdu? Vysávat by se ale měly také, jelikož se na ně také práší. Pro bezpečný úklid těchto materiálů nezapomeňte použít vhodné nástavce. Pokud totiž budete vysávat pohovku stejným nástavcem, kterým jezdíte po podlaze, můžete si své posezení naopak více ušpinit, nebo dokonce nenávratně poničit.

6. Spoléháte jen na robotický vysavač

Robotický vysavač je skvělým doplňkovým úklidovým nástrojem. Je ideální pro každodenní údržbu a vysávání drobků. Rozhodně se však nehodí pro hloubkové čištění. Robotické vysavače totiž nemají zdaleka takový sací výkon jako klasické vysavače. Pokud v domácnosti vlastníte jen tento přístroj, zvažte objednání firmy na hloubkové čištění. Vaše koberce si to zaslouží. A vy ostatně taky.

7. Vysavač neměníte každých pět let

Pokud používáte stejný vysavač, který jste dostali například z druhé ruky od rodičů, když jste před deseti patnácti lety končili vysokou školu, pravděpodobně už nezvládá svou práci. Podle odborníků by měl vysavač vydržet čtyři až pět let, za předpokladu, že ho pravidelně čistíte a provádíte nezbytnou údržbu, jako je výměna filtrů každé tři až šest měsíců.

8. Neluxujete dostatečně často

V této souvislosti máme špatnou zprávu pro ty, kteří vysávají jednou týdně. V ideálním případě by se mělo vysávat dvakrát týdně. Pokud ale máte alergie nebo jiné dýchací potíže, snažte se vysávat koberce na místech s velkým provozem ještě častěji. Nejvíce nečistot se shromažďuje v ložnici, obýváku či dětských pokojících, zkrátka všude tam, kde člověk tráví hodně času. Pro časté každodenní udržovací vysávání můžete použít robotický vysavač.

Zdroj: vlasta.cz marthasteward.com

Související články